logo

29 Eylül 2021

Alüminyum Folyo Nedir?

Alüminyum folyo yapısı ve kullanış itibari ile yemeklerin pişirilmesinde ve saklanmasında en çok kullanılan malzemeler arasında yer alır. Sıcaklığa karşı yüksek olan dayanaklılığı ve güçlü koruma yapısı ile günümüzde mutfakların vazgeçilmez malzemelerinden biri olmuştur. Alüminyum folyo sadece yemeklerin saklanması ve korunmasında değil birçok alanda da kullanılan bir malzemedir. Büyük bir alüminyum bloğu kağıt kadar incelikte bir yapıya gelene kadar birçok işlemden geçer.

Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır?

Alüminyum folyo üretimi, tamamen saf olan alüminyum külçelerinin gaz ocağında ısıtılması ile başlar. Alüminyumun miktarına göre 750 santigrat derecede çalışan ocaklarda alüminyum külçeleri eritilmeye başlanır. Bu işlem alüminyum külçelerinin miktarına göre değişen saatlerde sürer. Eritme işlemi 660 santigrat derecedeki sıcaklıkta yapılır. Kauçuk bir kalıba örnek hazırlamak için belli bir miktar alüminyum dökülür. Çok kısa bir süre içerisinde katılaşan örnek, hazırlanmış olan karışımın içeriğinin onay almasında kullanılır.

Bu aşamada onay alan erimiş alüminyum, kuyunun üzerinde bulunan seyyar oluğun içerisinde ilerler. Bu evrede erimiş alüminyumun içindeki yabancı maddeler özel bir bölmeye aktarılır. Böylece alüminyum içeriği, yabancı maddelerden arındırılmış olur. Kalıplar su ile soğutularak katılaştırma işlemi hızlandırılır. Külçeler kalıptan çıkarılır ve işlemeye hazır hale getirilir. Her bir külçe çok büyük boyutlardadır. Külçelerin ağırlığı 7.500 kilogramdır ve bu devasa ağırlığı yüzünden vinçlerle taşınıp kendisi için oluşturulmuş olan özel bölmelere aktarılır. 3 milimetrelik yüzeyi kabuk çıkarma makinesi ile sökülür.

Bu işlem sırasında olabilen en pürüzsüz yüzeyi elde etmek için tüm yabancı maddelerden arındırılır ve temizlenir. Sökme işlemi sırasında sıcaklığı bir hayli artan bıçaklar soğutulur. Külçelerin eritilip son halini alması için gerekli aşamalar başlar. Sıcak merdaneler aracılığı ile alüminyum külçeleri ezilir. Külçelerdeki basınç, işlem sırasında gerekli müdahaleyi yapmak için bir teknisyen tarafından devamlı izlenir. Basınçtaki istenmeyen değişiklikler teknisyen tarafından düzeltilip ayarlanır. Sıcaklığın fazlalığından dolayı külçelerin silindire yapışmaması için her şey özel bir sıvıyla soğutulur.

Alüminyum külçeleri merdanelerin her dönüşünde giderek incelir. İhtiyaca göre külçeler makineden 12 ile 16 defa arasında geçirilebilir. 5 cm kalınlığına gelen alüminyum külçeler makaralama işlemi için gerekli inceliğe ulaşmıştır. Alüminyum külçelerinin kalınlığının daha da azaltılacağı soğuk makaraya gönderilmeden önce rulo yapılma işlemi tamamlanır. Alüminyum yaprakları çok daha fazla incelmiştir ve yapılacak gerilme işlemi sırasında kopma riskine karşı koyabilmek için iki sıra halinde sarılır. Son bir inceltme işleminden de geçen yapraklar gerekli olan kalınlığa ulaşmıştır. En son aşamada rulo tercih edilen genişlikte kesilir ve koca bir alüminyum külçesi mutfaklarımızda kullandığımız kağıt kalınlığındaki bir folyo haline gelmiştir.

Alüminyum Folyoyu Kim Buldu?

Alüminyum folyo en başta sigara ve şekerleme üretimi yapan kişilerin ihtiyacıyla geliştirilmiştir. 1919’da US Foil Co. adıyla kendi şirketini kuran Richard S. Reynolds, o dönem nem karşıtı kullanılan teneke kaplama işinde uzmanlaşmıştı. Alüminyumun günden güne kullanımın artması ile Reynolds, Reynolds Metal firmasını kurarak alüminyum alanına yatırım yapmaya karar verdi. Firma 1947’de 0,0007 inç kalınlığında alüminyum üretmeyi başararak günümüzde en çok kullanılan mutfak ürünlerinden olan alüminyum folyoyu piyasaya verdi.

Alüminyum Folyo Hangi Farklı Amaçlarla Kullanılabilir?

Alüminyum folyo pas lekelerinden kurtulmak, makasları keskinleştirmek, kararan gümüşleri temizlemek, kıyafetleri daha hızlı ütülemek ve cam eşyaları ovalamak amacı ile de kullanılabilir.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip/

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

www.hizlibul.com-4653761