logo

31 Ağustos 2021

Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur?

Aşırı saç dökülmesi (Alopesi), düzensiz incelmeden tam kelliğe ve (aşırı durumlarda) yüz ve vücuttaki saç dökülmesine kadar değişen bir dizi farklı saç dökülmesi durumunu temsil eden bir terimdir. Alopesi terimi genellikle vücudun bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırdığı otoimmün bir hastalık olan alopesi areata için bir kısaltma olarak kullanılır. Her biri farklı özellik ve etkiye sahip türleri olmasına rağmen, alopesinin en yaygın biçimlerinden biridir. İncelme veya saç dökülmesi de dâhil olmak üzere saçtaki değişiklikler, dikkat gerektiren altta yatan bir tıbbi durumu da gösterebilir. Saçınızın yoğunluğunda veya durumunda azalma olduğunu düşünüyorsanız bioblas saç dökülmelerine karşı şampuan serisini araştırabilirsiniz.

Alopesinin Erken Belirtileri Nelerdir?

Saçtaki herhangi bir değişiklik, aşırı saç dökülmesinin (alopesi) erken bir belirtisi olabilir. Dikkat edilmesi gereken belirli belirtiler şunlardır:

 

  • Saçların daha sık kırılması, yeni büyümenin zayıf olduğunu gösterir.
  • Eskisinden daha fazla saç döktüğünüzü hissediyorsunuz.
  • Sabahları yastığın üzerinde saç yığınları.
  • Saçınızı yıkarken saç topakları çıkıyor.
  • Saçlarınız arasında boşluk oluşuyor.

 

  • Tırnaklarınızda veya ayak tırnaklarınızda değişiklikler – çok küçük girintiler, küçük beyaz çizgiler

Alopesi Nasıl Teşhis Edilir?

Herhangi bir tür alopesi, bir doktor, trichologist veya dermatolog tarafından fizik muayene ve hastanın tıbbi geçmişine (aile tıbbi geçmişi dahil) bakarak teşhis edilir.

Teşhis süreci ayrıca bazı saç analizi ve kan testlerini de içerebilir.

Alopesi Diğer Saç Dökülmesi Formlarından Nasıl Farklıdır?

İnsan vücudu doğal olarak yenilenen bir miktar saç (günde yaklaşık 100 saç teli) dökerken, alopesi tıbbi bir durum olarak kabul edilir. Saç dökülmesinin en yaygın türü olan erkek/kadın tipi kellikten farklıdır ve “androgenetik alopesi” olarak adlandırılan bir durumdur. Erkeklerde androjenik alopesi, gerileyen bir saç çizgisi ve ardından taç ve şakaklardaki saçların seyrelmesi şeklini gelişir. Alopesi areata, saçınızda aşırı dökülmeden ziyade ziyade kellik bölgelerine neden olması bakımından farklılık gösterir.

Saç Dökülmesi Görünümünü Nasıl En Aza İndirebilirim?

 

Saçınızın inceldiğinden veya düzensizleştiğinden endişe ediyorsanız, bir BİOBLAS dökülme karşıtı şampuan ürünü saç dökülmesinin etkilerini en aza indirmenize yardımcı olabilir. Doğru bakım ürünleri ile kısa sürede daha kalın, daha güçlü ve daha dolgun görünen saçlar için web sitemizi ziyaret edin.

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

www.hizlibul.com-4653761