logo

Liposuction ile Bölgesel Yağ Hücrelerini Yok Edin

Günümüzde halk arasında “yağ aldırma” veya ” yağ emme” operasyonu olarak bilinen liposuction, hem kilo verme hem de vücut sağlığını koruma açısından büyük bir önem taşıyor. Aslında kontrollü bir diyet programı ve sağlıklı beslenme şekliyle kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak tüm zayıflama formüllerine karşın halen vücudunuzda erimeyen yağ depoları bulunuyorsa liposuction sayesinde vücudunuzu sağlıklı bir forma sokabilirsiniz.

 

Lazer Liposuction Nedir?

 

Latincede “yağ” anlamına gelen liposuction, kısaca vücuttaki yağ hücrelerinin emilerek alınması işlemi. Yani halk arasında sanıldığı gibi vücut yağları yok edilmiyor. Hücrelerin sayısına göre oluşan fazla yağlar, vücudun farklı bölgelerine yerleşerek kilo alımına sebebiyet veriyor. Liposuction işleminde ise bu yağ hücrelerinin sayısı azaltılarak ilerleyen süreçlerde kilo alımının önüne geçiliyor. Böylelikle vücut formu da beklenen şekilde ideal ölçüsünü kavuşmuş oluyor.

 

Liposuction Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Yağ hücrelerini aldırma operasyonu genellikle 3 farklı yöntem kullanılarak gerçekleştiriliyor. Islak veya Tümesan liposuction, lazer ve lazer tekniği. Klasik teknik olarak bilinen ıslak yöntemde ilk olarak yağ hücreleri sıvı doldurularak şişiriliyor. Kullanılan bu sıvı, kanamayı durduran ve ağrı kesici özelliğe sahip lidokain maddesine sahip. Ardından deri üzerine atılan küçük kesiklerden 2-6 mm çapındaki ince borular kullanarak yağ hücrelerine kadar ulaşılıyor. Bu borulara bağlı olan vakum cihazı sayesinde istenmeyen yağ hücrelerinin emilimi kolaylaşıyor.

 

Ultrasonic liposuction yönteminde, başlangıçta durum biraz daha farklı. İlk olarak küçük borucuklar, ameliyat yapılacak bölgeye tutuluyor. Ultrasonik titreşimler yardımıyla yağ hücrelerinin yumuşaması sağlanıyor. Yumuşayan yağ hücrelerinin emilimi ise daha kolay şekilde gerçekleşiyor.

 

Lazer liposuction tedavisinde ise ultrasonic tekniğindeki aynı yol lazer ışınlarla sağlanmakta. Deri altında katı halde bulunan yağ hücreleri, ışınlar sayesinde katı halden sıvı hale kolayca getirilebiliyor. Lazer ışınlarıyla yapılan tekniğin en önemli artılarından birisi de iz kalma sorununu ortadan kaldırması. Çünkü bu lazer tekniğinde tümesan liposuction tedavisinde kullanılan kanüllerden daha ince borular tercih ediliyor.

Ameliyat Sonrası Nasıl Bir Yöntem İzlenmeli?

 

Liposuction tedavisini yaptırmak isteyen hastaların en sık merak ettiği konulardan birisi de ameliyat sonrası. Yağ aldırma operasyonunun öncelikle genel veya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirildiğini bilmelisiniz. Lazer yöntemde eğer genel anestezi uygulanacaksa hastanın ameliyat sonrası bir gece hastanede kalması gerekebiliyor. Ancak diğer klasik yöntemlerde hastada ameliyat sonrası bir komplikasyon oluşmadıysa 4 saatlik bir dinlenme sonrası evine taburcu ediliyor.

 

Ameliyatın iyileşme sürecini hızlandıracak en önemli faktör ise lenf drenaj masajı. Ayrıca erken ayağa kalkmak ve hareket halinde kalmak da yine ameliyatın kısa sürede sonuç vermesi açısından oldukça önemli.

 

Hastalarda cerrahi bir işlem uygulandığı için 2-3 gün boyunca sızı şeklinde ağrıların görülmesi normal. Ancak ağrılarınız fazlaysa ve hareket etmenizi engelliyorsa mutlaka cerrahi müdahalede bulunan hekiminizle irtibata geçmenizde fayda var. Sızı şeklindeki ağrılarınızın dinmesi için birkaç gün doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

 

Ameliyattan 2-3 gün sonra ameliyatı yapan hekiminin önerisine göre pansumanlar çıkartılabilir ve 1-2 hafta sonra da dikişler aldırılabilir. Ancak 3 hafta boyunca liposuction korsesi kullanımına dikkat etmelisiniz. Ağır egzersiz programlarından 1-2 ay boyunca kaçınmalısınız. En önemlisi de liposuction yöntemi, hemen ameliyat sonrası etkisini gösterecek bir çözüm yöntemi değildir. Uzman doktor elinde, kaliteli ekipmanlarla doğru tekniklerin uygulanması ve gerçek anlamda bir sonuç alınabilmesi için 6-9 ay arasında beklenilmesi gereklidir. Siz de yenilikçi sağlık teknolojilerinden faydalanarak insanlara kendi özgüvenlerini yerine getirecek birbirinden başarılı cerrahi işlemler uygulayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Alpaslan Topçu Liposuction uygulamalarına güvenebilir ve kilo yakımınıza engel yağ hücrelerinde kısa sürede etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

www.hizlibul.com-4653761