logo

Minidolin Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bebek bakımı özellikle ilk kez bebek sahibi olan aileler için açıklanmaya muhtaç bir konudur. Bununla birlikte ikinci, üçüncü kez bu sevinci yaşayan aileler de bilgilerini ve yöntemlerini güncellemek isteyebilir. Bu nedenle yazının devamında söyleyeceklerimizin bütün bebek&çocuk ailelerini ilgilendirdiğini söylemek mümkün. Her ne kadar aileler olarak genellesek bile bebek bakımı kavramı daha çok anneleri ilgilendirmektedir. Bu nedenle tavsiye ve bilgilerin çoğu anneleri direkt olarak ilgilendirirken babaların da bu süreçte etkin rol alması için bunlardan haberdar olması gereklidir.

Eğer ilk kez bebek sahibi olan bir anne iseniz geçirdiğiniz onca sancılı ve zahmetli sürecin sonunda karşınızda bebek bakımı adında bilinmezliklerle dolu başka bir süreç görüyor olmalısınız. Yaşınız, mesleğiniz, eğitim durumunuz, maddi geliriniz ne olursa olsun ilk hissettiğiniz şey ne yapacağınızı bilememe duygusu olacaktır. Gayet normal olan bu durumdan kendinizi çıkarmanın en iyi yolu ise bebek bakımı ile ilgili araştırmalar yapmaktır. Biz de bu araştırmalarınız da size yardımcı olması için bebek bakımı konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle, buradan alacağınız tavsiyelerin dışında eğer hastanede doğum yaptıysanız hemşireler ve doktorlardan kendi durumunuza özgü daha net bilgiler alabileceğinizi hatırlatalım. Özellikle emzirme, gaz çıkarma ve bebeğin nasıl tutulacağı ile ilgili temel bilgileri ebe / hemşirelerden alabilirsiniz.

Hastane sonrası süreçte ise evin içinde size sürekli olarak yardım edebilecek bir kişi olması da önemlidir. Zira evde genel anlamda yardım aldığınız zaman bebeğinize ayıracağınız vakit artacak ve ikinizin de sağlığı açısından faydalı bir süreç olacaktır. Bebek bakımı konusunda tecrübeli akraba ve arkadaşlar bu konuda ilk akla gelenler olacaktır. Bu kişilerin tecrübelerinden yararlanmak da yine süreci kolaylaştıracaktır.

Not: Kişiler tecrübeli de olsa verilen tavsiyeleri akıl süzgecinden geçirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca bebeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda insanlara sınırlar koymaktan çekinmeyin. Bu sizin en doğal hakkınız!

Şimdi tecrübelerimize dayanarak size bebek bakımında kullanabileceğiniz temel tavsiyeleri vermeye başlayalım;

Bebek nasıl tutulur?

Bebekle herhangi bir temas kurmadan önce ilk yapmanız gereken ellerinizi iyice yıkamak olmalıdır. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmediğinden en ufak bir mikrop veya bakteriden hastalık kapabilirler.

Gelelim bebeği nasıl tutacağımıza, öncelikle bebeği kucağınıza alırken başını ve boynunu kolunuzla veya diğer elinizle tam olarak desteklediğinizden emin olun. Zira bebekler farkında olmadan ani hareketler yapabilmektedir.

Bunlara ek olarak, yeni doğan bebekle temas kurarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bebeği asla ani şekilde sarsmamanız gerektiğidir. Bebeklerin vücudu bu tarz ani sarsıntı hareketlerine alışık olmadığından sonucunda beyin kanamasından, ölüme kadar gidecek riskler olan bir harekettir. Bu sebeple oyun oynarken veya uyandırırken bebeği ani şekilde sarsmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Bunun yerine bebeği hafifçe okşamayı veya gıdıklamayı tercih edebilirsiniz. Yine oyun oynarken veya şakalaşırken bebeği havaya atıp tutmak gibi hareketlerden kaçınmanız da birçok açıdan önemlidir. Özellikle ilk 6 ay bu tarz hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bebek bakım ürünleri

İlk kez bebek sahibi olanların üzerinde en çok mesai harcadıkları konulardan biri de bebek bakım ürünleridir. Eş-dost ve yakın çevre tarafından tavsiye edilen onlarca malzemeye ek olarak kimi zaman doktorların da önerdiği birçok araç-gereç ve medical ürün ebeveynlerin kafasını karıştırmaktadır. Ancak her bebek için üç aşağı – beş yukarı geçerli olan bazı bebek bakım çantası hazırlamak mümkündür. Bunun için en temel ihtiyaçları bir arada gezdirmek yeterli olacaktır. Fakat burada en kritik nokta bebeğinizin hijyeni için tercih edeceğiniz bebek şampuanlarıdır. Zira yenidoğanlarda sıkça rastlanan rahatsızlıklardan birçoğu saç ve diğer deri rahatsızlıklarıdır. Bu anlamda, bebek bakım seti hazırlayacak annelere tavsiyemiz, bebeklerinin karşılaşması muhtemel cilt hastalıklarının önüne geçecek türden bebek şampuanları tercih etmeleri yönünde olacaktır. Minidolin bebek şampuanı ve losyonu da bu konuda ihtiyaç duyulan her şeyi sağlayarak içinizin rahat etmesini sağlar. Doğal bitki özleri ağırlıklı oluşturulan formülü sayesinde saç derisi başta olmak üzere geri kalan birçok deri hastalığının tedavisi ve engellenmesinde kullanabileceğiniz Minidolin’ler sayesinde bebeğinizi huzur içinde yıkayıp, vücudunu ve yüzünü losyonlayabilirsiniz. Minidolin’lerin içerdiği hodan tohumu yağı, argan yağı, zeytinyağı ve bal özütü gibi maddeler bebeğin cildini beslerken, konak başta olmak üzere birçok deri hastalığına karşı önlem ve tedavi amaçlı kullanılabilir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

www.hizlibul.com-4653761