logo

Rüzgar Türbini Ve Rüzgar Türbini Fiyatları

Son zamanlarda gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, hava kirliliğinin ve küresel ısınmanın önüne geçilmesi adına fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilgi artıyor. Sanayi kuruluşları, fabrikalar, okullar, konutlar, alışveriş merkezleri, tarımsal alanlar gibi birçok yerde kullanımı mümkün olan rüzgar türbini ve güneş panelleri ile enerji üretimi yenilebilir enerji için tercih edilen ilk kaynaklar.

Sonsuz bir kaynak olması sebebiyle çok uzun süreli kullanım sunan rüzgar enerjisi, rüzgar türbinleri sayesinde kullanılır hale gelmektedir. İster büyük bir fabrikanın ister küçük bir bağ evinin elektrik enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak farklı kapasitelerde üretilebilen rüzgar türbinleri günümüzde çokça rağbet görmektedir.

Rüzgar türbinlerinin kurulum maliyeti ardından birkaç yıl içinde masrafları sıfırlaması hatta daha ekonomik bir enerji harcaması sağlaması mümkündür. Rüzgar türbini kurulumu için öncelikle yapılması gereken uzman kişilerden hizmet almaktır. Daha düşük bitçe ile rüzgar enerji sistemi kurulumu yapılmak istendiği takdirde elde edilecek verim yerine masraflı ve zahmetli sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Rüzgar türbini kurulumu öncesinde arazi yapısının uygunluğu, ne kadar rüzgar aldığı, şebekeye uzaklığı, ne kadarlık bir güce sahip olması gerektiği gibi ön fizibilite çalışmaları yapılır. Rüzgar türbinleri, en çok tercih edilen bir diğer enerji kaynağı olan güneş enerjisi gibi her yerde rahatlıkla kullanılamazlar. Rüzgar türbini kullanımını kısıtlayan tek faktör kurulacağı alanın yeterli yükseklikte ve rüzgar etkisinde olup olmamasıdır. Eğer rüzgar türbini kurulması planlanan arazi şebekeye yakınsa, bu durumda fazladan üretilen elektriğin şebekeye satılması da söz konusu olabilir. Rüzgar türbininin sağladığı avantajları katlamak adına yapılabilecek en akıllıca şeylerden birisi de şebekeye satış yapmaktır. Bu nedenle kurulum öncesinde arazi araştırmasında şebekeye uzaklık da göz önünde bulundurularak, elektrik transfer hattına yeterince yakınca kesinlikle değerlendirilmelidir.

Günümüzde genellikle şehirlerarası yol kenarlarındaki tepelerde görmeye alıştığımız rüzgar türbinleri sayesinde doğa dostu ve sonsuz miktarda enerji üretimi mümkün olmaktadır. Eğer rüzgar türbini kurulumuna elverişli bir alana sahipseniz, ekonomik ve verimli bir şekilde kendi enerji üretiminizi yapmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Rüzgar türbinleri gereken enerji miktarının farklılaşması halinde farklı kapasitelerde üretilmektedir. Dolayısıyla rüzgar türbini fiyatları türbin kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca rüzgar türbininden maksimum verim alınmasını sağlayan inverter ve akü gibi ekipmanların kalitesi ve fiyatları da rüzgar türbini fiyatları değişikliği için etkili olan özelliklerdir.

Sadece elektrik üretimi ile sınırlı kalmayıp, şarj sistemleri, su depolama, tahıl üretimi, taşımacılık ve soğutma gibi alanlarda kullanılan rüzgar türbini fiyatları 1000 TL ile 5000 TL arasında değişebilmektedir. Elbette bu fiyatlar kurulumu planlanan tek bir rüzgar türbini için söz konusudur. Örneğin ev tipi rüzgar türbini için bir adet 1,5 kW rüzgar türbini yeterli olurken, fabrika veya okul için 5 adet 2 kW rüzgar türbinine ihtiyaç olabilir. Ev tipi için yapılacak harcama ortalama 4.000 TL civarındayken, daha yüksek gereksinimler için rüzgar türbini fiyatları 25-30 bin TL’ye kadar çıkabilir. Rüzgar türbinlerinin kullanım ömrü ortalama 25 yıldır. Böyle bir sürede enerji kullanımına daha fazla harcama yapmamak ve daha çevreci bir teknoloji kullanmak isterseniz rüzgar türbinlerinin kurulumunda KOSGEB, TOBB, Enerji Bakanlığı gibi kuruluşların teşvik desteğinden de faydalanabilirsiniz.

Rüzgar türbini fiyatları bir kenara, enerji üretimi için artık herhangi bir dış bağımlılık söz konusu olmayacağı için yapılan harcama da azalacaktır. Monte edilmesinin ardından kullanıma başlayıp elektrik üretimi sağlayabilen rüzgar türbinleri son derece yüksek getirili bir yatırım aracıdır.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

www.hizlibul.com-4653761