logo

ATALİAN İLE İŞLETME GİDERLERİNDE YÜZDE 40’A VARAN TASARRUF

ATALİAN İLE İŞLETME GİDERLERİNDE YÜZDE 40’A VARAN TASARRUF

Türkiye’nin lider tesis yönetimi şirketlerinden Atalian Türkiye, sahip olduğu Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Yetki Belgesi kapsamında sunduğu çözümlerle işletmelere giderlerinde yüzde 40’a varan tasarruf imkânı sağlıyor.

2007 yılında yürürlüğe giren 5627 nolu Enerji Verimliliği Yönetmeliği çerçevesinde ülkemizde 001 numaralı yetki belgesini alan ilk firma olan EVD Enerji Yönetimi AŞ’yi 2016 yılında bünyesine dahil eden Atalian Türkiye, Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Yetki Belgesi ile Türkiye’de bugüne kadar sanayi tesisleri, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, bankalar, eğitim kurumları, cezaevleri ve havaalanlarını kapsayan 1.000’den fazla tesiste enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirdi.

Etkili çözümlerle enerjide yüzde 40’a varan tasarruf ve çevreye katkı

Nitelikli insan kaynağı, ileri mühendislik, her sistem üzerinde bilgi transferi ve yeni teknolojilere uyum ile üretim tesisi, ofis yerleşimleri ve binalarda %40’a varan tasarruf sağlanabildiğini belirten Atalian Türkiye CEO’su Barış Ünalp, EVD ile işletmelerin daha düşük maliyetler ile enerji giderlerini yönetebildiklerini ve toplam verimliliklerine katkı sağladıklarını belirtti. Dünyada doğal kaynakların her geçen gün tükendiğine dikkat çeken Ünalp bu şartların sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği çalışmalarını zorunlu kıldığını vurguladı. Barış Ünalp: “Bizim sağladığımız çözümlerle, bir tesisin mevcut alt yapısı ve alışkanlıklarına göre %5-%40 arasında oranlarda enerji tasarrufu mümkün olabiliyor. Tesislerin enerji tüketimlerinin miktarı, yoğunluğu, tesisin mevcut durumu ve personelin farkındalık seviyesi, enerji verimliliği üzerine yapılacak çalışmalar açısından ilk değerlendirdiğimiz konular. Sunduğumuz çözümler maliyet avantajının yanı sıra karbon salınımını azaltarak çevreye katkı da sağlıyor, bu açıdan hem bizim hem de hizmet verdiğimiz kurum ve kuruluşlar için değeri yüksek çalışmalar” dedi.

Ünalp, enerji verimliliği için yapılacakları ve şirketlerin dikkat etmesi gereken alanları şöyle belirtiyor: “Enerji verimliliği aynı zamanda binalar için konfordan, sanayi için ürün kalitesinden ödün vermeden, aynı işi daha az enerji ile yapabilmek anlamına geliyor. Bunun için de etkili enerji yönetimi gerekiyor. Enerji Yönetimi altında işletme giderlerinde verimlilik ve devamında tasarruf sağlanmasının ana yöntemleri şu şekildedir;

  1. a) Mevcut sistemlerin verimli kullanılması ki bunu mekanik ve aydınlatma otomasyon sistemleri aracılığıyla yapabiliyoruz. Bu sistemlere bağlı cihazların açılış ve kapanış saatlerinin ayarlanması, birbirleriyle iç içe geçmiş sistemlerin senkronizasyonu gibi bir takım özel senaryoların geliştirilmesi ile mümkün.
  2. b) Periyodik bakım, kestirimci bakım da enerji verimliliğini etkileyen çalışmalar arasında. Yüksek bir yatırımın ayrılmadığı durumlarda bile enerji yönetimi ile yaklaşık %5 oranında bir tasarruf sağlanabiliyor.
  1. c) Enerji verimliliği konusunun temelinde mühendislik birikimi yer alır. Ülkemizde teorik ve pratik uygulama birikimiyle mevcut sistemlerin verimsiz olduklarının tespit edilmesi ve sistemlerin daha verimlileriyle değiştirilmesi tasarrufa yönelik en büyük yaklaşımlardan birisidir.”

Şirketler enerji yönetiminde nelere dikkat etmeli?

Enerji yönetimi tasarım aşamasında başlayan bir olgudur.  Maalesef ülkemizde yapılan inşaatların birçoğunda bu analizler ya hiç yapılmamakta ya da süreç eksik yönetilmektedir. Özetle binalarımızı ucuza mal etmek için verimsiz ekipmanları tercih ediyor yani yatırım maliyetlerimizi uygun hale getiriyoruz. Ancak bu durum binaların pahalıya işletilmesiyle sonuçlanıyor. Yatırımcıların bina yerleşimi, mimari, ısıtma-soğutma, aydınlatma sistemlerini fayda maliyet analizini ileriye dönük bir projeksiyonla değerlendirmeleri önemlidir.

Enerji verimliliğinde farklı Atalian çözümleri

Atalian Türkiye, üretim tesislerinden fabrikalara, toplu yaşam alanlarından KOBİ’lere kadar çok geniş bir yelpazeye enerji verimliliği kapsamına giren tüm konularda hizmet sağlıyor. Eğitim, farkındalık artırıcı çalışmalar, enerji yönetimi, enerji etüdü, otomasyon sistemlerinin kurulumu mevcut otomasyon sistemlerinin yönetimi, proses ve yardımcı tesislerde yapılan verimlilik artırıcı çalışmalar, yeni nesil IOT izleme teknolojilerin kullanılması bu anlamda sunulan çözümler arasında yer alıyor.

Atalian Türkiye, bilinen uygulamaların yanı sıra ülkemizde henüz uygulanmamış bazı uygulamalara da sahip. IOT ve bina modellemesini farklı bir kombinasyonda bir araya getirmiş inovasyon ödüllü Fransız ERGELIS ile ülkemizde performansa dayalı enerji verimliliği projeleri üzerine çalışıyor. Özellikle ısıtma-soğutma-havalandırma sistemlerinin (HVAC) bağlı olduğu “bina otomasyon sisteminin optimizasyonuna” dayanan bu modelde, yapılacak olan enerji tasarrufunun miktarı garanti ediliyor.

Enerji verimliliği alanında gerçekleştirilen önemli projeler arasında; Akmerkez, Beylikdüzü Migros AVM, Marmara Park AVM, Axis Bayrampaşa AVM, Espark AVM, Karum AVM, Mavibahçe AVM, Dedeman Hotels, Cushman & Wakefield ve VakıfBank’ta yürütülen enerji yönetimi çalışmaları dikkat çekiyor.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761