logo

ÇEVKO VAKFI’NDAN BELEDİYELERLE INSTAGRAM SOHBETLERİ

ÇEVKO VAKFI’NDAN BELEDİYELERLE INSTAGRAM SOHBETLERİ

Ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ve 2019 yılı faaliyetleriyle yurt genelinde 145 belediye ile iş birliği içerisinde 563.554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, “Çevre Haftası” kapsamında “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı altında Instagram sohbetleri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

2019 yılı içerisinde yurt genelinde 145 belediye ile iş birliğiyle 563.554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, 2020 yılının ilk yarısına damga vuran olağanüstü koşullarda da, gerekli önlemler kapsamında faaliyetlerini sürdürdü.

ÇEVKO Vakfı, Çevre Haftası kapsamında farklı belediyelerle gerçekleştirdiği Instagram sohbetlerinde, belediyelerin çevre gündemlerinin ve ortak projelerin konuya ilgi duyan vatandaşlara ulaşmasına yardımcı oldu. “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı ile düzenlenen Instagram sohbetlerine, ÇEVKO Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu ev sahipliği yaptı. Sohbetler, binlerce vatandaş tarafından canlı olarak izlendi.

4 Haziran günü gerçekleşen dört sohbetin ilkinin konuğu, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Bahri Ağaoğlu oldu. Sohbette Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin çevre ile ilgili genel faaliyetleri ve bilinçlendirme eğitimleri, ÇEVKO Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen çalışmalar, çevre projeleri için Avrupa birliğinden alınan hibe konuları ele alındı. Bahri Ağaoğlu, Pandemi döneminde insanların evlere kapanmasıyla, hanelerden çıkan ambalaj atığı miktarının arttığını ve uzun yıllardır Tepebaşı Belediyesi’nde yürütülen “hane bazlı atık toplama sisteminin” bu dönemdeki faydalarını belirtti.  Ocak ayı itibariyle sokak toplayıcılarını kontrol altına almak ve düzen kurmak için bir sosyal işletme kooperatifi kurulduğu ve Pandemi döneminde kooperatife üye olan toplayıcılar için tüm koruyucu önlemlerin alınmış olunduğu bilgisini verdi. Sohbetin bir diğer konu başlığını ise, belediyenin REMOURBAN projesi kapsamında Enerji, Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Yaygınlaştırma olmak üzere dört ana başlık altında yapılacak çalışmaları oluşturdu. Bu dönemde insanlar toplu taşımadan kaçınırken bireysel araç kullanmak yerine bisiklet gibi çevre dostu taşıma araçlarını kullanmaları gerektiği vurgulandı.

Dilek Özcanlı Uslu’nun bir sonraki konuğu, Çiğli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerafettin Taşdemir oldu. Sohbette, belediyenin Sıfır Atık Seminerleri, Sıfır Atık Kit Dağıtımı, cam atıkların toplanması için başlatılan Cam Taksi uygulaması gibi çevre odaklı çalışmaları konu edildi.

Günün üçüncü sohbetinin konuğu, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şule Sümer oldu. Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen Çevre festivalleri ve belediyenin karbon ayak izini azaltma, atıkları ayrı toplama bilincini yerleştirme amacıyla yürüttüğü Atıksız Yaşam Hareketi, sohbetin ana konuları oldu. Şule Sümer, çevre haftasında hayata geçen “Atıksız Yaşam Dükkanı” hakkında da bilgi aktardı. Türkiye’nin ilk ve tek yerel yönetim uygulaması olan “Atıksız Yaşam Dükkanında” uzun ömürlü, ambalajsız, ekolojik ürünler yer alıyor. Geri dönüştürülebilir, uzun ömürlü eşyaların da yer aldığı “Dükkan”da, ürünler cam kavanoz, bez torba ve evden getirilecek kaplara konarak satılıyor.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ceren Şahin konukluğunda gerçekleşen günün son sohbetinde ise, Türkiye’nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi olan Çevreci Komşu Kart projesi ele alındı. Proje kapsamında, hanelerden toplanan atık miktarına göre kartlara puan yükleniyor. Bu puanlar ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapılabiliyor. Kullanılmayan puanlar sene sonunda eğitim bursuna dönüşüyor.

 

ÇEVKO Vakfı “Belediyenizden Mesaj Var” Instagram sohbetleri, Dilek Özcanlı Uslu ev sahipliğinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de devam etti.

Günün ilk konuğu Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal oldu. Toplantının ana başlıkları, Ataşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk uygulayan kurum olduğu “Mavi Kapak” kampanyası, Yeşil Pota Temiz Doğa projesi, Elektronik atıklarının toplanmasından elde edilen gelirle Tohum Otizm vakfı üzerinden ihtiyaç sahibi çocukların eğitimlerine sağlanan katkı oluşturdu. “Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeli, çocuklarımızı doğayla daha fazla buluşturmalıyız. Mesajı veren” Ayten Kartal, belediyenin de Instagram üzerinden başlatılan çevre sorunlarının ele alındığı Yeşillenen Sohbetler gerçekleştireceği bilgisini aktardı.

Ankara Sincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Fahri Kılıç’ın konuk olarak katıldığı ikinci sohbette, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe kapsamında alınan kompostlama makinası ile kurulan ilk yerel kompostlama tesisi, İstanbul’da 2.Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde “Sıfır Atık Yerel Yönetimler” ödülü ve Fransa İdealkent Ödülleri Töreni’nde “1. Sınıf Atık Getirme ve Kompost Üretim Tesisi” projesi ile alınan ödül konu edildi.

Günün üçüncü sohbetinde Dilek Özcanlı Uslu, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’ı konuk etti. Sohbetin konu başlıklarını, 7’den 70’e Atığını Getir Kitabını Götür kampanyası, orman ve sahillerde gerçekleştirilen atık toplama etkinlikleri ve fidan dikim etkinlikleri oluşturdu.

ÇEVKO Vakfı “Belediyenizden Mesaj Var” Instagram sohbetlerinin, önümüzdeki dönemde de farklı konuklarla sürmesi hedefleniyor.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761