logo

Halı yıkama sektörü geleceğe daha bir umutla bakıyor

Halı yıkama sektörü geleceğe daha bir umutla bakıyor

TEMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Demircan, dernek ile ilgili bilgiler verdi ve sektörün içinde bulunduğu durumu ve gidişatını değerlendirdi.

Sayın Başkan, dilerseniz TEMSİAD’ın kuruluş hikayesi ile başlayalım. Niçin böyle bir derneğe ihtiyaç duyuldu?

Öncelikle bana bu imkanı verdiğiniz teşekkür ederim. Hijyen Life Dergisi’ne başarılar dilerim. Hızla kontrolsüz büyüyen halı yıkama sektöründe son yıllarda halı yıkamacılar kendi aralarında dernekleştiler. Bu derneklerin düzenlediği toplantılarda bir kısım tedarikçiler sponsor oluyorlar ve broşür, kartvizit dağıtarak kendilerini tanıtıyorlardı. Diğer taraftan sektörün gelişen ihtiyaçlarına göre tedarikçilerde kendilerini geliştirdiler, ürünlerini ve firmalarını tanıtabilecekleri daha geniş platformlara ihtiyaç hasıl oldu. Halı yıkama dernekleri hızla çoğaldı ve bir kısım halı yıkamacılarda gruplaşmalar oluyor gibi bir izlenim oluştu. Biz sektörün içindeki saygın tedarikçilerle zaman zaman bir araya gelerek bunları görüşüyor, 20 binlerle ifade edilen ve agresif büyüyen, iş yaptığımız, ekmek yediğimiz bu sektöre neler yapabiliriz, nasıl katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorduk. Sonunda herkesi kuşatacak bir çatı kuruluşla güzel işler yapılabileceğini gördük ve ilkeli, ahlaklı ticareti kendilerine düstur edinmiş iş adamları bir araya gelerek derneği kurmaya karar verdik.

Vizyonunuzu kısaca özetler misiniz? Hedefleriniz nedir?

Yola çıkarken belirlediğimiz 4 temel hedefimiz vardı. Birincisi “bilinçli işletmeci”. Bu sektöre hasbelkader girmiş arkadaşımız yaptığı işi bilsin, halı ipliği nedir, farkları nedir, deterjanda, poşette, etikette nelere dikkat etsin. Müşterileriyle ilişkilerini nasıl tesis etsin… vb. İkinci hedefimiz “kazançlı işletme”. Maalesef çok yorucu ve koşturmalı bir meslek olan halı yıkamacılığı bununla doğru orantılı bir kar getirmiyor. Özellikle fiyatlandırma hataları ve haksız rekabet kısa sürede işletmeleri zor durumlara sokabiliyor. Bir diğer hedefimiz “yasal statü”. Halı yıkamacı arkadaşlarımızın büyük bir sorunu henüz yasal bir statüye sahip olmamaları. Bu ruhsat almaktan kredi kullanmaya kadar birçok yerde engel olarak karşılarına çıkıyor. Son olarak da “etkin fuar” Halı yıkamacılar henüz bir fuarla tanışmamışlar. Bu kadar büyük bir sektör; 300-500 metrekarelik alanlarda broşür göstermekten öteye gidememiş.

Bahsettiğiniz vizyonla ilgili bugüne kadar neler yaptınız, neler yapıyorsunuz?

Henüz bir yıllık bir derneğiz. Çok şükür bu bir yılda yıllardır yapılanmayanları yaptık. Sektör hızla toparlanıyor, sistemleşiyor. Mart ayında yaptığımız ilk etkinlikte ilk defa makinelerin ve ürünlerin 1500 metrekare alanda sergilendiği bir mini fuar yaptık. 2000 den fazla ziyaretçiyi misafir ettik. Misafirlerimizi bilinçlendirecek çok sayıda seminer verdirdik. Sağ olsunlar halı yıkamacı dostlarımız Temsiad’a sahip çıktılar. Biz de bu organizasyondan aldığımız cesaretle 1-3 Aralık tarihleri arasında sektörü bir kaç adım daha öteye taşıyacak bir zirve düzenliyoruz. İstanbul Pullman oteli belirlenen tarihlerde kapattık. 6000 metrekare alanda üyelerimiz sergileme yapacaklar. Bütün makineler gelecek ve çalıştırılacak. Çok önemli seminerler hazırlıyoruz. Halı yıkamacılara ilaveten temizlik sektöründe hizmet veren kuru temizlemecileri, çamaşırhanecileri, oto yıkamacılara da misafir edeceğiz. 6000 civarında misafir bekliyoruz.

Biraz da üyelerinizden bahseder misiniz?

Üyelerimizin her biri birbirinden kıymetli, kendi branşlarının önemli oyuncuları, ülkesini seven, sektöre ve ülkesine karşılıksız hizmet etmek arzusundaki arkadaşlarımız. Yüzlerce işçi çalıştıran, 50 den fazla ülkeye ihracat yapan, vergi veren, katma değer üreten, ar-ge’ye ve inovasyona önem veren vizyon sahibi iş adamları. Ben onlarla birlikte çalışmaktan çok mutluyum.

TEMSİAD’a yeni üye kabul ediyor musunuz?  Neler gerekiyor?

TEMSİAD kurumsal web sitemizde ilan ettiğimiz “etik kurallarımız” var. Öncelikle bütün üye adaylarımızın bu kuralları okuyup kabul etmeleri gerekiyor. Daha sonra da dernek tüzüğümüzü inceleyip yine web sitemizdeki “üyelik müracaat formu” nu doldurarak başvurmaları gerekiyor. Akabinde yönetim ve genel kurulumuzun onayından sonra üyelik gerçekleşiyor.

Son olarak sektöre bir mesajınız var mı?

Bir kere daha teyit etmek isterim ki; TEMSİAD başta halı yıkamacılar olmak üzere temizlik sektörüne ürün tedarik eden ilkeli ve ahlaklı ticareti benimsemiş sanayici ve iş adamlarının bir araya gelerek kurduğu gönüllü bir sektör çatı kuruluşudur. Dolayısıyla hiç bir grup, parti, cemaat, oluşum,dernek… vb. ile organik bağı yoktur. Bütün sektörel derneklere eşit mesafededir. Temizlik sektörüne hizmet veren halı yıkamacı, kuru temizlemeci, çamaşırhaneci, oto yıkamacı bütün dostlarımızı 1-2-3 Aralık tarihinde sektördeki son yenilikleri görmeye, mesleki ve kişisel gelişimle ilgili önemli seminer-konferansları dinlemeye, diğer sektör mensuplarıyla tanışıp kaynaşmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Temsiad’ı da daha yakında tanımaya fırsat bulacaklardır.

Çok yoğun olmanıza rağmen bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Sizin şahsınızda Temsiad’ın başarılarının devamını diliyoruz.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:
Etiketler:

www.hizlibul.com-4653761