logo

Klüh müşterilerine uluslararası kalite sunuyor

Klüh müşterilerine uluslararası kalite sunuyor

Entegre hizmet konsepti ve yönetim yapısıyla Klüh; hizmet verdiği müşterilerinin çözüm ortağı oluyor. Müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı ve yerinde hizmet çözümleri sunuyor.Firması hakkında önemli bilgiler veren Klüh Türkiye CEO’su Altınay Gökşin sorularımızı yanıtladı.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

1911 yılında Almanya’nın Düsseldorfkentinde küçük bir cam temizleme şirketi olarak kurulan Klüh Service Management, bugün toplam 8 ülkede servis sunuyor. Klüh 2004 yılından bu yana Türkiye’de hizmet veriyor. Klüh Türkiye’nin sağladığı profesyonel hizmetler içerisinde temizlik, catering, özel güvenlik, personel destek, bahçe bakım & ilaçlama ve hastane hizmetleri yer alıyor. Klüh Türkiye tüm yatay ve dikey binalarda, fabrikalarda, okullarda, hastanelerde, lojistik antrepo ve depolarda, marinalarda, limanlarda, havalimanlarında, perakende mağazalarda, marketlerde, spor tesislerinde, alışveriş merkezlerinde, sitelerde ve daha birçok alanda müşterilerine entegre hizmetler kapsamında çözüm ortaklığı yapmaktadır.

Sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Entegre hizmetlerin tümünü bir arada veriyor ve sunduğumuz hizmetleri teknolojik çözümler ile geliştiriyor olmamız, rakiplerimize göre bizi bir adım öne çıkıyor.

Fuara özel hazırlanan bir ürününüz ya da teknolojiniz var mı? Varsa kısaca anlatır mısınız?

Fuara özel değil ama yeni geliştirdiğimiz temizlik hizmetleri kapsamında VisionClean adında yeni bir sistemimiz yer alıyor. VisionClean; hizmet verilen alanlara ve görevlere özel görsel olarak hazırlanmış renk kodlu personel için eğitim ve hizmet için denetim sistemidir. Görsel biçimi sayesinde personel tarafından kolaylıkla kavranan VisionClean, tekrarlanan, zaman alan ve sözlü talimatlar gerektiren görevlerde görsel el kitaplarıyla, temizlik kapsamını ve sıklığını kapsamlı ve esnek bir biçimde personele aktarmayı hedefliyor. VisionClean sisteminin eğitim modülleri, temizlik standartlarının ve verimliliğin arttırılması ve ergonominin optimize edilmesi için adım adım talimatlar içermekte.

Temizlik personelinin çalışma ürünlerinin sorumluluğunu üstlenmesine ve ürün kullanımında tasarruf sağlanmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda görsel ekranlarla aracılığıyla sürekli denetim sağlanarak müşterilerimize anlık olarak temizliğin istatiksel sonuçları sağlanabilmektedir. Bu sistem sayesinde temizlik hizmetlerinde projesel bazlı olarak sürekli iyileştirme gerçekleştirmekteyiz.

Güvenlik Hizmetleri kapsamımızda geliştirmesi devam eden Güvenlik Akıllı Tur Yönetimi Sistemimiz ile müşterilerimize hızlı ve verimli çözümler sunmaktayız. Güvenlik Akıllı Tur Yönetimi Sistemimiz, ister bina içi kapalı alanlarda, isterse geniş çaplı açık alanlarda güvenlik personelinin devriye kontrollerini denetlemeye ve fotoğraf & video çekme özelliği ile anlık raporlamaya yönelik devriye çözümümüzdür. Bu sistem güvenlik personelimizin görev sırasında; devriye turlarının zamanında ve belirlenen lokasyonlarda gerçekleştirip gerçekleşmediğinin tespit edilme imkanı sağlarken, ayrıca saha içerisinde sabit bir noktada kalmamasını, önceden tanımlanan noktaları gezmesini takip edebilmektedir. Bunların yanı sıra, güvenlik personelimizin devriye sırasında karşılaştığı acil durumlar için tasarlanmış panik butonu sayesinde yardım istemesini ve tek tuşla sms ve mail atabilmesini sağlamaktadır.

Gelecek dönemlere ilişkin planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Devam eden büyüme trendimizin 2018 yılında da artarak süreceğine inanıyoruz. Çok önemli star-up’lar yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz bir yıl olacak. “Tesis yönetiminde tüm faaliyetlerimizi kapsayacak yeni projeler ile gelişmemizi devam ettireceğiz. “ Şu anda 5 bin çalışanımız var. Önümüzdeki üç yılda daha yeni iş alanlarına girerek, istihdamımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761