logo

KORONAVİRÜSTEN KORUNMADA EL YIKAMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR!

KORONAVİRÜSTEN KORUNMADA EL YIKAMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR!
KORONAVİRÜS 70’DEN FAZLA ÜLKEYE YAYILDI
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan koronavirüs, 115’ten fazla ülkeye yayıldı. Çin’den sonra İran ve İtalya’yı ciddi bir şekilde etkileyen koronavirüse karşı uzmanlar, el yıkamanın önemine dikkat çekiyor. Ancak el yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var.
ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ? 

1-Ellerinizi suyla ıslatın.

2- Tüm el yüzeyinizi kaplayacak kadar sabun uygulayın.

3- Avuç içlerinizi ovun.

4- Sağ avuç içi ve birbirine geçirilen parmaklarla sol elinizin üstünü yıkayın. Aynı hareketi sağ eliniz için de yapın.

5- Avuç içleri birbirine bakacak şekilde, parmaklarınızı birbirine geçirerek yıkayın.

6- Parmaklar birbirine kenetlenmiş bir şekilde avuç içlerinizi yıkayın.

7- Sağ avcunuzla sol baş parmağınızı yıkayın. Aynı hareketi sağ parmağınızda da deneyin.

8- Avcunuzun içini ters daireler çizecek şekilde yıkayın.

9- Ellerinizi suyla durulayın.

10- Ellerinizi kağıt havluyla kurutun.

11- Musluğu kapatmak için kağıt havlu kullanın.

AVRUPA EL YIKAMA KONUSUNDA SINIFTA KALDI 

Statista’nın araştırmasına göre; Avrupa’daki birçok ülke tuvalet çıkışlarında el yıkama konusunda sınıfta kaldı. Tuvaletten çıktıktan sonra elini sabunla yıkayan ülkeler sıralamasında Türkiye yüzde 94’lük oranla 2’nci sırada. El yıkama alışkanlığı sıralamasında 1’inci olan ülke ise yüzde 96 ile Bosna Hersek. Araştırmaya göre; ellerini en az yıkayan ülkelerar yüzde 50’lik oranla Hollandalılar. Hollandalıların sadece yüzde 50’si tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkıyor. Bu oranı yüzde 57 ile koronavirüsün Avrupa’daki merkez üssü İtalya takip ediyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, el yıkarken 20 saniyenin önemine dikkat çekerek, şu öneride bulundu: “Okullarda çocuklara anlatırken şöyle anlatıyorum: ‘İyi ki doğdun şarkısını içinizden 2 kere söyleyene kadar ellerinizi yıkayın.’ Böylece el yıkamak hem eğlenceli de oluyor. Su ve sabunu her yerde bulamayabiliriz. O zaman da devreye alkollü el antiseptikleri giriyor. Yüzde 60 ve üzerinde alkol içeren bütün solüsyonlar çok etkili bir temizlik sağlar. Kolonya da buna dahil. El yıkar gibi, elin tüm yüzeylerine yayılması lazım. Sonra da kurumasını beklemek lazım.”dedi.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761