logo

Lila Group CEO Pledge’i Türkiyeden imzalayan ilk şirket oldu

Lila Group CEO Pledge’i Türkiyeden imzalayan ilk şirket oldu

Sektöründe ihracat şampiyonu olan ve ülkemizin önde gelen hijyenik temizlik kağıdı üreticisi Lila Group, bir ‘ilk’e daha imza attı. Lila Group, Lead Network’ün ‘CEO Pledge’ (CEO’nun Taahhüdü) protokolüne Türkiye’den imza atan ilk kurum oldu. CEO Pledge protokolü gereği şirket, 2023 yılına kadar kadın çalışan sayısını % 5 artıracak.

Türkiye’de yetenekli kadın iş gücünü perakende ve tüketici malları sektörüne çekmek, kadın liderlerin sayısını, itibarını, etkilerini arttırmalarında destekleyici olarak sektöre katkıda bulunmayı misyon edinen Lead Network Türkiye’nin kurumsal üyesi olan Lila Group, ekonomide kadın çalışanların payının artması için çalışmalarına devam ediyor. Lila Group, merkezi Amsterdam olan Lead Network’ün faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde uyguladığı ‘CEO’nun Taahhüdü’nün Türkiye’deki ilk imzacısı olarak 2023 yılına kadar kadın çalışan sayısını % 5 artırmayı taahhüt etti.

Lila Group CEO’su Alp Öğücü, istihdam çalışmalarına ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Lead Network’ün oluşturduğu ‘CEO’nun Taahhüdü’ protokolünün önemine ilişkin şu yorumlarda bulundu: “Kadınların ekonomiye katılımı, kadın çalışanların iş yaşamında karşılaştığı zorluklar üzerine bugüne kadar pek çok araştırma yapıldı. Ne yazık ki araştırma sonuçları hiç de parlak değil. OECD ülkeleri arasında % 34 ile en az kadının çalıştığı ülkeyiz. Grup olarak biz her zaman cinsiyet eşitliğinden yana bir tutum sergiledik sergilemeye de devam edeceğiz. Bu anlamda ekonomimize, iş dünyasına kadınlarımızın katılımını artırmak için de elimizden geleni yapmaya hazırız. CEP Pledge de bu anlamda bizim için çok anlamlı bir vesile oldu. 2023 yılına kadar kadın çalışan sayımızı % 5 artıracağımızı taahhüt ettiğimizi duyurmaktan mutluluk duyoyorum.”

Öğücü sözlerine şöyle devam etti: “Hali hazırda üretim tesisimizde bir süredir kadınların yapabileceği iş alanlarını, pozisyonları ayrıştırma ve artırma çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Dolayısıyla en kısa sürede hedefimize ulaşacağımızdan hiç şüphem yok.”

LEAD Network’ün kurucu ortağı Mick Broekhof ise Lila Group’un imzası sonrası şunları söyledi: “Lila Group CEO’su Alp Öğücü’nün ‘CEO Pledge’i imzalaması LEAD Network’ün tarihinde önemli bir fırsat. Lila Group, Türkiye’den taahhütü imzalayan ilk şirket oldu. Bu taahhütname ile Lila Group, kuruluşlarında kadın yönetici sayısını 2020’lerin başlarında artırmayı taahhüt etmiş olan Ahold Delhaize, Costco Wholesale, DB Schenker, Diversey, Mars, Procter & Gamble, CHEP, Nielsen ve Coca-Cola gibi şirketler arasına katıldı. Türkiye’deki diğer perakende ve tüketim ürünleri şirketlerinin Lila Group’un liderlik ettiği bu taahhüttü imzalamayı devam ettireceğine inanıyoruz.”

LEAD Network Türkiye Kurucu Başkanı Füsun Tavus Mumcu ise Lila Group hakkında LEAD Network Türkiye’yi en başından beri destekleyen Lila Group’un Genel Müdürü Alp Öğücü’nün LEAD’in “CEO Pledge”ini imzalamasını, firmanın “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” konusuna verdiği samimi desteğin önemli bir göstergesi olarak görüyorum. Perakende ve tüketim ürünleri sektörlerinin en büyük firmalarının CEO’larının imzalarının yanında Alp Bey’in imzasını da görmek LEAD Network Türkiye’nin kurucu başkanını olarak beni hem çok mutlu etti, hem de çok gururlandırdı. Ayrıca Lila Group CEO Pledge’I Türkiye’den imzalayan ilk firmadır.” dedi.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761