logo

LİLA GROUP VE TEGV İLE BREZİLYA’DAN TÜRKİYE’YE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

LİLA GROUP VE TEGV İLE BREZİLYA’DAN TÜRKİYE’YE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Brezilya’nın önde gelen ormancılık şirketlerinden Fibria, iş ortağı olan, Türkiye’nin yerli şirketlerinden Lila Group’un Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile hayata geçirdiği çalışmalarını örnek alarak Tekirdağ’da TEGV Fibria Öğrenim Birimi’ni açtı. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklara kapılarını açan öğretim biriminin açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat iştirak etti.

Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile temizlik kağıtları sektörünün yenilikçi şirketi Lila Group, 2010 yılından bu yana TEGV’e verdiği desteklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. 72 ülkeye ihracat yapan şirketin Brezilyalı iş ortaklarından Fibria, Lila Group’un hayata geçirdiği projelerden aldığı ilhamla Tekirdağ’da ‘TEGV Fibria Öğrenim Birimi’ni çocuklarla buluşturdu.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın katılımıyla 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde açılışı yapılan öğretim birimi, yabancı kökenli bir kurumun Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na destek olarak hayata geçirdiği ilk kurumsal sosyal sorumluluk projesi olma özelliği taşıyor.

Toplamda 78 çocuk koltuğu kapasitesi bulunan öğrenim biriminde, yıl boyunca 6-14 yaş aralığındaki toplam 2.000 çocuğun eğitimine destek olması hedefleniyor. Bu yıl için 100 gönüllünün eğitim vereceği birimde, farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen çocuklara kendi potansiyel ve yeteneklerini keşfetmelerine ve nitelikli eğitim almalarına fırsat tanınması amaçlanıyor.

Öğrenim birimi bünyesinde yer alan Maker atölyesi ile yaparak öğrenme modelini çocuklara aşılayacak olan birimde ayrıca Okuma-Yazma, Sanat, Matematik, Fen ve Bilişim gibi farklı alanlarda da çocuklara yeni yetkinlikler kazandırılması amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ezberi aktarma devri sona ermiştir. Bilgi hazır ve ambalajlı bir ürün değildir. Bilgi ‘canlı’dır. Tekrar ve ezber temelli bir eğitim sistemi beklenen sonuçları verememektedir. Günümüzde, yeni bir eğitim ve okul teorisine ihtiyaç vardır. Bu teori ve eğitim anlayışı Bakanlığımızca yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu belgesi ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Tasarladığımız eğitim sistemine büyük hizmetleri olacağını düşündüğümüz bu tesisi, bu anlamda önemsiyoruz. Okul dışı öğrenme ortamlarının etkin kullanımı, Vizyon 2023 belgemizin önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda, bu tesiste sunulacak hizmetlerden azami ölçüde istifade edilecektir.”

Öğretim biriminin açılığında konuşma yapan Lila Group Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü; “TEGV ile iş birliğimiz çerçevesinde 2010 yılından bugüne kadar 20.000’den fazla çocuğumuzun eğitime katkıda bulunduğumuz çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2008 yılından bu yana ticari faaliyetlerimizdeki iş ortaklarımızdan ve Brezilya’nın önde gelen ormancılık şirketlerinden Fibria’nın yetkilileri Lila Group olarak imzacısı olduğumuz Sosyal sorumluluk projelerini ilgiyle takip ettiklerini ve ülkelerinde benzer projeleri hayata geçiriyor olmaları sebebiyle projelerimize destek olmak istediklerini ifade ettiler. Ülkemize yatırım yapan ve her daim ülkemizin gelişmesini arzu eden bir kurum olarak Fibria’nın sahip oldukları sosyal sorumluluk anlayışı ve finansal desteğiyle Tekirdağlı çocuklarımızın eğitimine katma değer sunmak adına bu öğrenim birimini hayata geçirmelerinden son derece memnunuz. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Fibria Öğrenim Birimi, resmi olarak 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarımıza kapılarını açtı. Fibria’nın Brezilya dışında yapacağı ilk sosyal sorumluluk projesi olması, TEGV’in de ilk defa yurtdışından bağış alması gibi ilkleri de bünyesinde barındıran bu kıymetli projenin ülkemizin geleceğine ışık tutacağına inanıyor iyiliğe gönül vermiş iki değerli iş ortağımızı bir araya gelmesine vesile olmaktan gurur duyuyoruz” yorumlarında bulundu. Sözlerine bu öğrenim biriminin faaliyete geçmesi kadar sürdürülebilir olmasını da önemsediklerini belirterek devam eden Öğücü “TEGV Fibria Öğrenim biriminin devamlılığı için Lila Group olarak biz de işletme giderlerini üstlendik, böylece Çocukların her gün koşarak ve heyecanla geldiği bu örenim birimi Lila Group faaliyetleri devam ettiği sürece burada olmaya devam edecek. Bu projenin bir benzerini Fabrikamızın da bulunduğu Çorlu’da hayata geçirmek içinde çalışmalarımız devam ediyor. Buna dair talebimizi gerek Sayın Bakanımıza gerekse yerel mercilere ilettik. Umuyor ve diliyoruz ki daha nice öğrenim birimini çocuklarımızla en kısa zamanda buluşturur çağdaş ve yenilikçi modellerle eğitim almalarına imkân sağlamış oluruz.” dedi.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı olarak, 1995 yılından bu yana ilköğretim çağındaki çocuklarımıza eğitim desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar on binlerce gönüllümüzün ve değerli bağışçılarımızın katkılarıyla 2,5 milyonu aşkın çocuğumuza eğitim desteği verdik. Türkiye’nin dört bir yanındaki 70’ten fazla etkinlik noktamız, her gün çocuklarla dolup taşıyor. Ne mutlu bize ki, bugün de böyle çok özel, tarihi bir mekânda, Tekirdağlı çocuklar için yeni öğrenim birimimizi açıyoruz. Bu açılışın bizim için çok özel bir anlamı var: Birimimizin kurucusu olan Fibria, on bin kilometre uzaktan, Brezilya’dan, ülkemizin çocuklarına elini uzatıyor. Yardımseverlik duygusu artık sınırları aşıyor, ülkeleri, kültürleri buluşturuyor. Bu buluşmaya imkân sağlayan ve birimimizin işletme sponsoru olan Lila Group’a ayrıca teşekkür ediyoruz.”

Fibria Ticari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Henri Philippe Van Keer; “Brazilyalı bir şirketin Türkiye’deki böyle bir sosyal projeyi neden desteklediğinin anlaşılması çok önemli… Fibria olarak, şirketlerin daha iyi, daha adil ve daha sürdürülebilir toplumlar için dönüşümsel ve alternatif çözümler üretilmesinde öneli rol oynaması gerektiğini düşünüyoruz. Ürettiğimiz selülozun Lila Group ve diğer müşterilerimizde nihai ürüne dönüşünceye kadarki sürecin sürdürülebilir olması daha iyi bir gelecek için çok önemli… Sürdürülebilirlik Fibria olarak bizim DNA’mızın bir parçası… Fibria olarak, Türkiye ve Brezilya gibi yükselen ülkelerde eğitimin en önemli konu olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple, Lila Group ile olan iş birliğimizi, TEGV projesini destekleyerek bir adım öteye taşımaya karar verdik. Böylesi tarihi bir binada, tarihi bir ana tanıklık ediyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bunun için Lila Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan Öğücü’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda TEGV’i bu muazzam proje için tebrik etmek istiyorum. Lütfen şunu unutmayalım; Çocuklar geleceğin mimarlarıdır. Onların gelişimi dünyamızı daha iyi bir yer yapacak” dedi.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761