logo

Misyon Makine yeni “Misyonuyla” yola devam ediyor

Misyon Makine yeni “Misyonuyla” yola devam ediyor

Misyon Makina AR-GE Proje Sorumlusu Turhan, “Halı yıkama sektörü ülkemizde ve dünyada hayal edemeyeceğimiz noktalara geldi” dedi.

Misyon Makina AR-GE Proje Sorumlusu Safet Turhan, “Sizler için çıktığımız üretim sektöründe 15. yıl, bu sektördeki 5. yılımızı tamamladık. Şimdi yeni bir oluşum,  yeni bir anlayış ve yeni bir yüzle karşınızdayız. Bizi tercih edenler hiç bir zaman pişman olmadılar, hep kazandılar büyüdüler, bizde bu anlayışla yeni bir İSİM yeni bir MİSYON ‘la buradayız” şeklinde konuştu.

Sektördeki iş paydaşlarına seslenen Safet Turhan, “Sayın tedarikçi meslektaşlarım, halı yıkamacı arkadaşlarım, Sektör adına çok güzel gelişmeler oluyor; hedefler yükseltiliyor, geleceğe daha bir umutla bakılıyor… Halı yıkama sektörünün içinde bulunduğumuz 12. Yılında, sektör ülkemiz de ve dünya da hayal edemeyeceğimiz noktalara geldi… Bu gelişmelere paralel olarak, tedarik noktasında halı yıkama, makine, deterjan, poşet, etiket, halı yıkama programı konusunda Dünya da ciddi söz sahibi olduğumuza inanıyorum. Dünya da en iyi olduğumuz konu kanaatimce halı yıkama makinaları üretimimiz olmuştur. En küçük firmadan en büyük firmaya Dünyanın her yerine makine tedariği yapar olduk” şeklinde konuştu.

Dünyanın her noktasında halılar Türk malı makinalar, Türk malı deterjanlarla yıkanır oldu diyen Turhan, “Bu da bizim geldiğimiz nokta açısından gurur kaynağı oluyor. Hangi marka hangi model olursa olsun Dünyanın herhangi bir yerinde çalışan Türk malı bir makine bize gurur vermektedir. Eksiklerimiz var hatalarımız var fakat biz bunları düzelterek, değiştirerek ilerlemekteyiz.  Yıllar önce içinde bulunduğumuz durumu bize söyleseler hayal derdik fakat her hayalin gerçekleşebileceğini sektör adına görmekteyiz. Ortak akıl çalışma ve azimle gerçekleştirdiğimiz bu başarımızı uluslararası arenada en üst seviyelere çıkarmak, Dünya da ciddi projelere imza atmak artık üreticilerimiz için zor değil. Gelinen bu aşamada anahtar teslimi, projeler hazırlamak, tüketicinin ihtiyacına cevap verecek özellik ve dizaynda üretim yapmak birçok firma için mümkün görünmektedir. Bu bağlamda yapılan ihracatlar, üretimler ciddi boyutlara gelmiş, Türkiye Dünyanın halı yıkama makine, ekipman ve sarf malzemeleri sağlayıcısı olmuştur. Takip ettiğimiz kadar, yurtdışına makine vermeyen, deterjan vermeyen firma nerdeyse kalmamıştır. Bu başarıyı üretici ve tüketicinin sürekli iç içe çalışması, sorun ve problemleri yerinde görüp müdahale etmesine bağlıyorum. Bu yöntem orta ve uzun vadede daha sorunsuz, daha komplike ihtiyaca uygun çözümler sunmakta. Son kullanıcı ile ürün geliştirme, arge, tasarım bu sektör için çok büyük bir avantaj sağlamakta. Kurulan halı yıkama dernekleri, tedarikçi dernekleri ciddi çalışmalar sunarak sektöre ivme kazandırmakta. Bu birlik beraberlik uzun vadede sektöre yapılan en büyük yatırımdır. Sektör büyüdükçe, beraberinde değişik sorunları da getirmektedir” açıklamasında bulundu.

Derneklerin ortak akıl ve tecrübe paylaşımları her ne kadar sorunların çözümünde faydalı olsa da yeterli gelmemektedir diyen Turhan, “Dernek çatısı altında çalışmaların en önemlisi, eğitim olmalıdır. Sektör içinde ki tüm çalışanların zaman zaman değişik alanlarda eğitimden geçmesi, işveren olarak, çalışan personel olarak, tedarik noktasındaki tedarikçi olarak, zamanın şart ve ihtiyaçlarına göre eğitimden geçmesi sektör sorunlarını azaltacağı, daha bilinçli bir çalışma ortamı, kazanç ve sağlık olarak sektöre yansıyacağı kanaatindeyim. Yapılacak eğitimler bölge bölge guruplar halinde gerek yıkamacı dernekleri gerek tedarikçi dernekleri tarafından değişik zaman ve bölgelerde planlı bir şekilde yapılmalı, bu sektöre gönül verenlerin ortak görüşleri alınarak çözüm odaklı eğitim programları düzenlenmelidir. Yıkamacı esnafının sorunları yerinde tespit edilip çözüm noktasında değişik kurullar oluşturularak, işveren bilinçlendirmeli ekonomik, sağlıklı, işletme bilgisi aşılanmalıdır.  Kazançlı ve profesyonel bir işletmenin Nasıl olması gerektiği, kurulum ve işletme sürecindeki, ruhsatlandırma, bilgilendirme ve karlı profesyonel işletme bilgisinin yeni başlayan ya da halen faaliyetteki işletmelerin verimliliği arttırılmalı yanlış atılacak adımların önüne geçilme Maalesef içinde bulunduğumuz sektörün bir okulu bir altyapısı bulunmamakta, her firmanın kendine göre uyguladığı, işletmecinin kendi bilgi tecrübe ve kabiliyetine göre işletme şekil almaktadır. Bu doğru mudur, sağlıklı mıdır, kazançlı mıdır bu sorgulanmamaktadır” şeklinde konuştu.

Safet Turhan, “İşletme kurum ya da çalışma sürecinde, yapılan makine ve teçhizat, konularında kullanılan yanlış deterjan ve sarf malzemeleri konusunda bilinç aşılanmalıdır. En önemlisi son meslek olarak yapılan halı yıkamanın sektör olarak kalkınmasına, bilinçlenmesine kazançlı hale gelmesine profesyonel işletmeler kazançlı sistemli, sağlıklı, işletme alt yapıları hazırlanmalıdır. Resmi belgelendirme çalışmaları, ruhsatlandırma, verimli ve sağlıklı işletme bilinci her aşamada bilgi birikimi olarak eğitimle Türkiye’nin her noktasındaki işletmelere eğitim olarak verilmelidir. Bu noktada yerel derneklere ciddi işler düşmekte sektörün, üyelerinin sorunlarını tespit etmeli, çözüm noktasında iş birliği güç birliği yapmalı sıkıntılı noktalarda, çözüm üretimine katkı sağlanmalıdır. Sezonun hızlı olduğu şu günlerde tüm halı yıkamacı esnafına tedarik sağlayan firmalara sektörle bir şekilde bağlantılı olan tüm işletmelere hayırlı işler, hayırlı sezonlar bol kazançlı kazasız belasız çalışmalar dilerim” dedi.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761