logo

Nakit para temizlikten sınıfta kaldı

Nakit para temizlikten sınıfta kaldı

KİRLİ PARA!

Mastercard’ın araştırması nakit parayı temizlikten sınıfta bıraktı. Nakitin üzerinde yaşayan 26 bin bakteri olduğu tespit edildi. Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olanlar da var!

Her gün alışverişte kullandığımız nakit paranın itibarı düştü. Mastercard ile Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, Avrupa’daki ortalama bir banknot sağlığa zarar verme potansiyeline sahip 26 bin bakteri taşıyor.

Avrupa çapında 15 ülkenin para birimine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırma, banknotların üzerinde barındırdığı bakterileri ortaya koydu. Bilimsel testler, banknotların üzerinde 26 bini aşkın bakteri bulunduğunu kanıtladı. Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olan bakteri bile bulunuyor. En yeni paranın üzerinde bile ortalama 2 bin 400 bakteri var.

Hastalıkların nedeni

Oxford Üniversitesi’nden Mühendislik Bilimi Profesörü Iam Thompson araştırmayla ilgili, “Avrupalıların paranın kirli olduğu yönündeki algısı nedensiz değil. Daha önce gerçekleştirilen çalışmalar, insanlarda hastalığa yol açabilen Klebsiella and Enterobacter gibi zarar verme potansiyeline sahip bakteri türlerinin bulaştığını ortaya koymuştu.

Nitekim, İngiltere baş sağlık görevlisi Sally Davies de yakınlarda antibiyotiklere karşı dirençli bakteri türlerinin giderek artan bir tehdit oluşturduğunu belirtmişti. Banknotlara çok sayıda bireyin elinin değdiği düşünüldüğünde, antibiyotiklere karşı dirençli bakteri türlerinin yayılmasının banknotlarla ilişkisini irdeleyen bir çalışma yapılması mantıklı olacaktır” dedi.

Türkler çok titiz

Avrupalılar arasında, nakit paranın kirli olduğu inancına en fazla sahip grup ise Türkler. Türk halkının yüzde 86’sı nakit paranın hijyenik olmadığını düşünüyor ve yüzde 40’ı paraya dokunduktan sonra mutlaka ellerini yıkıyor. Bu oran, kadınlarda yüzde 45’e, 55 yaş üzerinde yüzde 48’e kadar çıkıyor. Türk halkına göre, nakit para neredeyse umumi tuvaletler kadar kirli.

Türk tüketicilerin yüzde 88’i başka birinin diş fırçasını kullanmayı ve umumi tuvaletleri ‘kirli’ olarak tanımlıyor. İkinci sırada ise, yüzde 86’lık oranla nakit para ellemek geliyor. Nakit paranın ardından kağıt mendil paylaşmak, toplu taşıma araçları, kapı tokmaklar var.Paranın kirli olduğuna inanç, kadınlarda yüzde 91’e kadar çıkıyor.

KREDİ KartlarI daha hijyenik
Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 99’u hijyen şartlarını iyileştirebilmek adına, yaşam tarzlarında değişiklikler yapmaya hazır olduklarını söylüyor. Nakit paraya karşı hangi alternatif ödeme şeklini tercih edecekleri sorulan Türk tüketiciler, Avrupa’daki diğer pazarların aksine, yüzde 66 oranında öncelikli olarak temassız kartları tercih edeceklerini ifade ediyor. Bunu yüzde 63’le kredi kartı, yüzde 41’le online ödeme ve yüzde 26 ile mobil ödeme takip ediyor. Temassız ödeme yöntemlerini kullanmak sadece ödeme yapmanın yenilikçi bir yolu değil. Aynı zamanda banknot ve demir paranın ellenip harcanması ile geçtiği bilinen bazı bakteri ve mikropların ortadan kaldırılmasına da yardımcı oluyor.
En büyük güç göstergesi…
Kirli olduğu ispatlanmasına karşın tüketicilerin nakit para harcama alışkanlığından zor vazgeçmesinin pek çok nedeni var. Psikologlar bu nedenleri şöyle sıralıyor: “Banknot ve demir para, görünür ekonomik gücün ve bireysel başarının en büyük göstergesi. Paranın insanlarda herhangi bir olumsuz çağrışım yapması ve bu çağrışımın korunması zor. Örneğin, tüketiciler paranın mikrop yuvası olduğunu kabul ediyor fakat parayı ellemeyi hastalık veya rahatsızlık ile ilişkilendirmiyor. Bu nedenle de parayı elledikten sonra el yıkıma alışkanlığı düşük düzeyde.”
HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761