logo

Otellerdeki kozmetik ürünlere dikkat!

Otellerdeki kozmetik ürünlere dikkat!

Konaklama hizmeti veren otel, misafirhane, öğretmenevi gibi işletmelerde müşterilere sunulan ve tek kullanımlık buklet ürünleri içinde, sabun, şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünleri ağırlıklı bir yer tutuyor. Buklet ürünleri sektör temsilcileri tarafından kurulan BUSİD Buklet Ürünleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nden sağlık uyarısı geldi.

BUSİD Genel Koordinatörü Erol Türker, “Otellerde, misafirhanelerde, termal tesislerde kısaca konaklama hizmeti verilen neresi olursa olsun, başta kozmetik ürünler olmak üzere hepsinin kaliteli ve sağlıklı olması gerekiyor. Tüketici olarak nasıl bir mağazadan ürün alırken titiz davranıyorsanız, konaklama tesislerinde de aynı titizliği göstermek sağlık açısından önemli. Tesislerin elbette kaliteli, bilinen üreticilerin ürünlerini tercih etmesi gerekir ama bunun takibinde tüketicinin de rolü büyük.” dedi.

Erol Türker, “Bu ürünlerin ithal olması bir anlam taşımıyor. Kim tarafından nasıl üretildiği önemli. Yurt içinde de yurt dışında da ucuz olsun diye sağlıksız kimyasallarla üretim yapılabiliyor. Endüstri olarak bu konuda elimizi taşın altına koymakta kararlıyız.” diye konuştu.

-Sağlık Bakanlığı rehber hazırladı

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bir rehber yayınlayarak, buklet ürünler içindeki kozmetik ürünlerin de genel kozmetik ürün mevzuatına uyumlu olması gerektiğini açıkladı. Buklet ürünlerden kozmetik nitelikli olanlar da diğer perakende kozmetik ürünleri gibi, üreticisi, üretim yeri ve içeriği hakkında üzerinde bilgi taşımak zorunda.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan “Hizmet Sunumunda Yer Alan Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz – Sürüm 2.0”a göre buklet firmaları tarafından piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerinin, kişisel temizlik ve bakım ürünlerinin, hediyeler ve numuneler dâhil olmak üzere kozmetik ürün kapsamına giren ürünlerin üretim yerleri de ilgili mevzuata tabi olacak..

Kozmetik ürünlerin her şart altında insan sağlığına etkisinin en önemli unsur olduğunu hatırlatan BUSİD Genel Koordinatörü Erol Türker şunları kaydetti:

“Kozmetik ürünler Türkiye’de üretilmiş ya da ithal edilmiş olsun, üzerinde üretim yeri, kullanım şekli, içeriği yazmak zorunda. Tüketicilerimiz buna dikkat etmeli. Elbette en önemli rol üretici olarak bizlere, hizmeti sunan olarak da konaklama tesislerine düşüyor. Nereden geldiği belli olmayan ithal ürünlerden kaçınmalıyız. Merdiven altı, sağlıksız, mevzuat dışı üretim tesislerinden çıkan ürünlerle halkın sağlığı tehdit edilmemeli. Bu konuda endüstri olarak biz de mücadeleye hazırız.” dedi.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761