logo

Sektörünün En İyi Ar-Ge Merkezi açıldı

Sektörünün En İyi Ar-Ge Merkezi açıldı

????????????????????????????????????

 “Sektörünün En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilen Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi’nin açılış töreni  T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşti. Hayat Kimya, Ar-Ge faaliyetlerine 100 milyon TL’ye yakın yatırım yaptığı merkezini “global bir yenilik üssü” olarak konumlandırıyor.

Hızlı tüketim ürünleri sektöründe bebek bezi, temizlik kağıtları ve ev bakım ürünlerinde sunduğu 12 markasını, dünya çapında 100’e yakın ülkede tüketicilerle buluşturan Hayat Kimya, global yenilik üssü olarak konumlandırdığı AR-GE Merkezi’nin açılışını yaptı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşen törende Hayat Kimya “global yenilik üssü”nü tüm yönleriyle anlattı.

Türkiye’den doğan markalarını globalleştirme vizyonuyla tüketim ürünleri sektöründe hızla büyümeye devam eden Hayat Kimya’nın İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, “Hem ana merkezimiz Türkiye, hem de bulunduğumuz diğer coğrafyalardaki farklı tüketici ihtiyaçlarına odaklanarak, hammaddeden ambalaja yeni ürün ve verimlilik arttıran süreçler geliştiriyoruz. Ar-Ge Merkezimiz, bu anlamda Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründeki ilk ve en büyük yatırımı olarak Türkiye’den dünyaya yenilik ihraç eden bir ‘global yenilik üssü’ niteliğindedir” dedi.

Hayat_Kimya_Ar_Ge_Merkezi___Ambalaj_ArGe_Ambalaj_Testi_2

Hayat Kimya yeni Ar-Ge Merkezi ile globalleşme vizyonunda ilerliyor

Cezayir, İran, Mısır, Bulgaristan, Fas, Rusya ve Nijerya gibi girdiği pazarlarda markalarıyla liderlikte yarışan Hayat Kimya, 2012 yılında ilk faaliyetlerine başlayan Ar-Ge merkezini 5. yılında toplam 5400 metrekare alanda enerji ve çevre dostu tasarıma sahip yeni binasına taşıdı. 4 yıl içinde Ar-Ge faaliyetlerine 100 milyon TL’ye yakın yatırım yapan Hayat Kimya’nın İzmit Yeniköy’deki yeni Ar-Ge Merkezinde, alanının uzmanı 70’in üzerinde araştırmacı ve çalışanıyla, hammaddeden ambalaja kadar dikey entegrasyon stratejisini geliştiren yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor. Üniversite ve uluslararası araştırma merkezi işbirliklerinin yanı sıra, son 2 yılda 25’e yakın patent çalışmalarıyla sektöründe Türkiye’de görülmemiş bir ilke imza atıyor. Tüketici eğilimlerini anlamak üzere yaptığı araştırmalara ayrılan özel test ve odak grup alanlarıyla da farklılaşan Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi, farklı pazarlardaki tüketici ihtiyaçlarına odaklanarak Türkiye’den dünyaya know-how ihraç eden bir yenilik üssü olarak konumlandırılıyor. Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi, Türkiye’de sektörünün en yüksek öğrenimli personeli, işbirlikleri, projeleri, yatırımı gibi kriterlerce değerlendirilerek başarısını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sektörünün “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülü iletescilledi. Yenilik faaliyetlerinin yanı sıra “Tersine beyin göçü” sağlama çalışmaları da yurtdışındaki deneyimli Türk araştırmacı-mühendislerin dikkatini çeken Ar-Ge Merkezi’nde çalışanların yüzde 40’ı doktora ve yüksek lisans mezunu araştırmacılardan oluşuyor.

Ar-Ge faaliyetlerinin özendirilmesi ve hızlanması için çalışanlarına yönelik ödül teşvik sistemi kuran, veri tabanı üyelikleri konusunda destek sağlayan Hayat Kimya’nın aynı zamanda Hacettepe, İstanbul, Sabancı, Koç, Kocaeli, Yalova, Sakarya Üniversiteleri ile de işbirlikleri bulunuyor.

Türkiye’den dünyaya “ürün ve fikir ihracatı” yapıyor

2015’te Nijerya’da Molfix bebek bezi ve Rusya’da Papia, Familia temizlik kağıtları lansmanıyla yatırımlarını arttırarak büyümeye devam eden Hayat Kimya, Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi’nde tüm yurtdışı iştirakleri için çalışmalar yürüterek yeni atılımlarıyla Türkiye’nin ürün ve fikir ihracatına önemli katkı sağlıyor. Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı “Dünyada, lider şirketlerin büyümeleri, Ar-Ge yatırımları ve inovasyon artışlarıyla doğru orantılıdır. Biz de şimdiye kadarki yatırımlarımızla yetinmeyerek önümüzdeki 3 sene içerisinde yıllık Ar-Ge harcamalarımızı 2’ye katlayarak, globalleşme vizyonumuzda önemli mesafe kat edeceğiz. Ar-Ge Merkezimizi, Türkiye’den Avrupa, Afrika ve Asya’ya yerel tüketici ihtiyaçlarına uygun ürün ve fikir ihracatı yapan bir üs olarak konumlandırıyoruz. Bugün tüm markalarımızla dünya çapında 100’e yakın ülkede milyonlarca eve ulaşıyoruz. Her 1 dakikada tüketiciler tarafından raflardan 11.200 Molfix seçiliyor, 2.000 kadın Molped’i tercih ediyor, 400 kg Bingo markalı ev bakım ürünlerimiz ve 300 kg Papia, Familia, Teno markalı kağıt ürünlerimizle ile milyonlarca eve hijyen ve temizlik yayılıyor. Yenilikçi markalarımızla Cezayir, Mısır, İran’daki pazar liderliklerimizi, yeni girdiğimiz Rusya ve Nijerya’ya da taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761