logo

Temiz mi, Hijyen mi Nasıl Anlarız?

Temiz mi, Hijyen mi Nasıl Anlarız?

 

“Akıllı Temizlik” sloganı ile sektörü inovatik ev bakım ve temizlik ürünleri ile tanıştıran 1K Kimya CEO’su ve Kimyager Sevginar Baştekin, “Dünya Hijyen Günü”ne özel tüyolar verdi. İşte 7 adımda hijyenik bir ortam sağlamanın yolları…

Ev temizliği, kirliliğin yok edilmesi ve yaşam ortamlarımızın toz, is, pas, kireç vb. gibi istenmeyen maddelerden arındırılmasıdır. Genel olarak ortamın derli, toplu olması ve görüntüde bizi rahatsız edecek kirliliğin olmamasını sağlamak için yaptığımız işleri “temizlik” yaptık diye tanımlarız. Ancak temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması çoğu zaman yeterli değildir. Hastalık yapan mikro organizmalar gözle görülmeyecek kadar küçük olduklarından herhangi bir yüzey, temiz görünse de hastalık etkenlerini barındırıyor olabilir. Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından “hijyen” ise sağlımızı tehdit edebilecek bu mikro organizmalardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan temizlik önlemleridir.

Hijyen sağlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Hijyenik bir ortam için sağlamak için çeşitli temizlik malzemeleri kullanırız. Çamaşır suyu bu konuda güvendiğimiz temizlik malzemelerinin başında gelir. Bugüne kadar 200’e yakın ev bakım ve temizlik ürünü formülü geliştiren,HighGenic markasının yaratıcısı Kimyager Sevginar Baştekin, temizlik malzemeleri ile hijyen sağlarken önemle üzerinde durulması gereken konunun bu maddeleri kullandıktan sonra bol su ile uygulama yapılan alanın durulanması ve temizlik yapılan ortamın iyice havalandırılması gerektiği olduğunun altını çiziyor. Bir diğer önemli konu da, ürünlerin etiketinde yazan kullanma talimatına göre uygulanması.  

Doğal hijyen malzemeleri…

Özellikle son zamanlarda doğal ürünlerle hijyen sağlamak revaçta. En çok tercih edilen ve en bilinen doğal hijyen sağlayıcı ise kolayca her zaman her yerde bulabileceğimiz, üstelik son derece ekonomik olan “sirke”. Ayrıca hijyen sağlanmak istenen ortama göre kullanılabilen, eczanelerden temin edilebilen “etil alkol” de etkili bir hijyen aracı.

7 adımda aile sağlığınız için önce evde hijyen…

Başta tuvalet, banyo ve mutfak olmak üzere yaşadığımız ortamı sağlığımıza zarar verecek mikro organizmalardan korumak için bazı önlemler almak durumundayız. Kimyager Sevginar Baştekin, yedi adımda hijyen sağlamanın yollarını açıkladı:

  1. Hijyen sağlamanın en zor olduğu yerler olan lavabo, klozet, lavabo ve küvetimizi hatta tüm banyomuzu mutlaka antibakteriyel ürünlerle temizlemeliyiz.
  2. Mutfak lavabosu ve tezgah üstleri de mutlaka ekstra hijyen sağlanması gereken alanlardır. Buralarda da antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanmalıyız. Tuza batırılmış limon veya sirke de doğal hijyen sağlayıcı olarak tercih edilebilir.
  3. Buzdolabını sulandırılmış çamaşır suyu veya sirke ile silebiliriz.
  4. Temizlikte kullandığımız bezleri de her seferinde sıcak deterjanlı suyla yıkamalı, bol suda durulamalı ve açık havada kurutmalıyız. Temizlik bezlerini kullanıldıkları alanlara göre ayırmalıyız.
  5. Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap gibi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz. Bu çamaşırları yıkarken yıkama sıcaklığına, kullandığımız deterjana ve çamaşır suyu gibi katkı maddelerine önem vermeliyiz. Uygun çamaşırlara yüksek ısılı ütü uygulamak da hijyen açısından etkili bir başka yöntemdir.
  6. Ve en önemlisi kurtulmaya çalıştığımız birçok zararlı mikro organizmayı taşıyan ellerimiz. Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Dışarıdan geldiklerinde, yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız.
  7. Evimizi sık sık havalandırmalı, güneş ışığının ve temiz havanın günde birkaç saat evimize girmesini sağlamalıyız.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761