logo

Temizlik firmalarına, iyi işleyen bir tedarik zinciri sunabilmek için nelere ihtiyaç var?

Temizlik firmalarına, iyi işleyen bir tedarik zinciri sunabilmek için nelere ihtiyaç var?

 

İş hayatının temel felsefesini bazı basit yapı taşları oluşturur. “Herkes en iyi bildiği yani uzmanı olduğu işi yapsın”. İşte “dış kaynak kullanımı” ya da “taşeronlaşma günümüz iş dünyasında, kendi işinde uzmanlaşma ihtiyacından doğan bir zorunluluk. Şirketler artık, mümkün olan her şeyi, o konunun uzmanı olan başka firmalara devretme eğiliminde. Zaten profesyonel temizlik firmaları da böyle bir ihtiyaçtan dolayı hayat buldu ve yarım yüzyıldır gelişimini sürdürüyor.

Dış kaynak kullanımı, elbette ki şirketinize ait kaynakların daha verimli kullanılmasıyla size bazı avantajlar sağlayacaktır. Örneğin; uzmanına devrettiğiniz yan işler için belli bir bedel ödeyip; onun yerine personel, para, zaman, depo, stok, araç vs gibi harcamalardan tasarruf etmiş olacaksınız. Her şeyden önemlisi tamamen kendi asıl işinize odaklanabileceksiniz. Temizlik firmaları açısından konuya bakarsak onlar için de birçok konuda dış kaynak kullanımı artık bir ihtiyaç Temizlik firmalarına ürün ve hizmet sağlayan tedarik firmalarının da bu ihtiyacı görerek, kendilerini yeniden yapılandırmalarının zamanı geldi.

Diyebiliriz ki bir temizlik firması; müşterisine sunduğu asıl ürünü olan temizlik ve hijyen konusunda gerekli personel, bilgi ve ekipmanların bir araya gelmesiyle kendi hizmetini üretir.

Projelerde ihtiyaç duyulan deterjan, kağıt ve diğer sarf malzemelerin tüketiminin doğru planlanamaması sonucu ihtiyacın üstünde stok satın alınması ve depolanması için fazladan harcanan para ve fazladan işgal edilen alanları Temizlik makinelerinin tamiri için, temizlik firması tarafından istihdam edilen servis teknisyenleri 1 yıl veya daha kısa süreli projeler için satın alınmış ve diğer projelere kaydırılamayan binlerce ekipman ve makine boşa giden kaynak Neden sağlıklı işleyen bir ikinci el ekipman pazarı Sektörde uzun zamandır bir ihtiyaç olarak dile getiriliyor olmasına rağmen, esnek süreli (kısa veya uzun) ve ekonomik maliyetlerle ekipman kiralama gibi bir çok ihtiyaç tedarik firmaları için öncelikli ihtiyaçları diyebiliriz.

Sektörün ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, sağlıklı bir tedarik zinciri oluşturmak zorunluluğunu görmezden gelemeyiz. Araştırma konusu olarak bu sayımızda yer verdiğimiz “Temizlik firmaları için tedarik zinciri” araştırma konumuz işletmelerimiz için kaynak niteliğinde olacaktır.

Bugün sektöre baktığımızda zorlu bir 2018 ve devamında toparlanma aşamasında olan bir 2019 yıllı geçiriyor diye biliriz.

Hijyen life dergisi olarak sektörün nabzını tutan bir sayı hazırladık keyif ile okumanızı dileriz. Bu yıl sektörümüz açısından önemli organizasyonlar gerçekleşti özelikle tedarikçi firmalarımız fuar organizasyonlarında markalarını yurt içinde ve yurt dışında tanıtma anlamında önemli gayretleri olduğunu gördük. Ocak ayında gerçekleşen TEMSİAD 2. Zirvesi ve Şubat ayında gerçekleşen GLOBAL CLEAN EXPO gerçekleşen önemli organizasyonlarındı Hijyen Life dergisi, olarak gereken desteği sağladık. 10-11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ISSA INTERCLEN fuarına Media sponsoru olarak hazırlanmaktayız. Sektörümüz açısından özelikle firmaların yurtdışına açılmaları konusunda önemli bir yere sahip olan organizasyonun verimli geçmesini temenni ediyoruz.

 

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761