logo

Temizlik işçisi olarak girdiği sektörde başarıdan başarıya koşuyor

Temizlik işçisi olarak girdiği sektörde başarıdan başarıya koşuyor

Sektöre temizlik işçisi olarak girdiği 1990 yılından bu yana sektörün her kademesinde çalışan FMS Servis Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Durmaz, bugün 1500 kişinin patronu olarak hizmete devam ediyor. Ali Ekber Durmaz dergimize, bu müthiş başarısını ve firmasının faaliyetlerini anlattı.

 Öncelikle firmanızdan ve hizmet vermiş olduğunuz alanlardan bahseder misiniz?

FMS Servis Grup 1996 yılında Ticari temizlik hizmetlerinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ihtiyaç olacağı ön görüsü ile temizlik hizmet sektöründeki yerini almış ve kısa bir süre sonra Temizlik sektörünün dünyadaki gelişimini sürekli takip ederek ve bu gelişmeleri hizmetlerine entegre ederek başta uluslararası ve ulusal bir çok firma tarafından tercih edilen en önemli bir firması olmuştur.

Fms Servis Grup bugün otuza yakın ilde binlerce çalışanı ile Tesis Yönetim Hizmetleri kapsamında Temizlik, Güvenlik, Catering, Teknik, Bahçe bakım, Pest Control, Depo Yardımcı Hizmetler ve Ofis Destek Hizmetleri gibi birçok hizmeti uluslararası standartlarda tek bir elden sunabilen bir organizasyon ve hizmet firması olmuştur.

Firmamız Ülkemiz İnsan kaynağının zenginliği ve üretkenliğini bilgi ve tecrübesine ekleyerek 2012 yılında Avrupa’nın en önemli Tesis yönetim hizmetleri sunan firmalarından birisi ile partnerlik antlaşması yaparak Avrupalı ve Uluslar arası müşterilerine hizmet sunabilme kapasitesi sağlayan firmamız pazardaki yerini güçlendirerek, geleceğe güvenle bakmaktadır.

Temizlik hizmeti vermiş olduğunuz kurumlara sağladığınız katkılarınız nelerdir?

Yirmi yılı aşkın hizmet deneyimi ile ve açık kapı politikası ile beklentilerinize uygunluk sağlarız.

Hizmetlerimizdeki özel hesaplama metotları ve hizmet çeşitliliği ile tek bir satın alma ile tesisinize ekonomik fayda sağlarız.

Performans odaklı çalışan uluslararası bir çok firmaya hizmet vermenin avantajı ile elde edilen değişim ve yeniliklerin tesisinize entegre ederek global pazarda rekabet gücünüzün artmasını destekleriz.

Tesis hizmetlerinizi üstlenerek yönetsel iş gücü kaynağını sizlerin uzmanlık alanındaki kendiişlerinizde kullanılmasını sağlar, aynı zamanda tesis hizmetleri uygulama risklerinizi de üstleniriz.

Kanunlara uygun çalışma prensipleri ile hizmetler sunar, sizleri hukuki sorumluluklardan muaf tutarız.

Satış öncesi ve satış sonrası sürekli müşterisinin yanında olan müşterisin önceliklerini kendi önceliklerinin önünde tutan hizmetler sunarız.

Uluslararası standart ve prosedürlere uygun temizlik ve hijyen uygulamalarını sağlayabilmekteyiz. Zamanınızın değerini bilen ve etkin hızlı geri dönüşlerle hizmet sunarız.

Sektörü deki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz önerileriniz nelerdir?

Ülkemizin ekonomisinde ki büyüme özellikle genç insan kaynakları  potansiyel jeopolitik konumu   gibi bir çok neden  ülkemize  yabancı  yatırımcıların gelmesini   beraberinde özellikle  gayrimenkul sektöründeki   hızlı büyüme   tesis  yönetim hizmetleri  kapsamında  temizlik hizmeti sunan firmaların Pazar  payını ve gelişimini  önemli  derecede  artmasına neden olmuştur.

Halen ülkemize birinci nesil firmaların pazar payı bulabilmesinin yanında üçüncü nesil çoklu hizmet sunan ulusal ve uluslararası tesis yönetim ve hizmet şirketlerinin ülkemizde birlikte pazar payını domine etmektedir.

Gelecek dönemlerde birinci jenerasyon temizlik ve hizmet firmalarının ayakta kalma müsaadelerinin yoğun olacağı bir on yıl olacağını on yıl sonra zaten on yıldır devam eden sektörün ilk ve küçük organizasyonlu hizmet şirketlerinin dönüşüm yılı olacağını düşünüyoruz.

Sektörün yerli şirketlerinin gelecek dönemde uluslar arası hizmet firmaları ve ekonomik ve referansları güçlü olarak devam eden yerli şirketler ile rekabet ederek kalıcılıklarını sağlaması açısından maliyet, fiyat, kalite, eğitim,  yenilikçi ve farklı hizmet ürünler sunma  ve müşteri memnuniyeti gibi bir çok  unsurlarını çok doğru analiz edip sürdürülebilir organizasyon yapılarını  korumaları  gereklidir. Şunu önemle söylemek isteriz ki hizmet firmalarımızın bu gün ve yarın en büyük meselesi verimliliktir.

Ciro elde etme savaşı için yapılan çirkin rekabetin bahsettiğimiz unsurların da göz ardı edilmesine neden olacak ve birçok hizmet firmasını maalesef bu on yıl içinde felakete taşıyacaktır.

İşletmeler de hijyen güvenirliği hakkında düşünceniz nedir?

Hijyen İnsan sağlığını korumak, geliştirmek, devamlılığını sağlamak için gereken önlemler ile sağlık konularını kapsayan ve bilimsel olarak tartışılan ve üzerinde sürekli çalışılan bir konudur.

Yaşamımızın her anında ve her mekanda temiz ve düzenli bir ortamda bulunmak hem sağlık açısından hem de bulunduğumuz yerlerde huzurlu olmamız açısından çok önemlidir. İnsanın bulunduğu çevre temiz ise mutludur, yaptığı işe daha rahat konsantre olur çünkü kafası rahattır. Kimse ne pis bir yerde yaşamak ister ne de çalışmak ister.  Ancak temiz ve titiz olmak çok kolay birşey değildir. Evimizde, işimizde temiz kalmak için sürekli bir çaba sarf etmemiz gerekir. Bu durum hem çok zaman alıcıdır hem de yorucu. Bu konuda temizlik şirketleri kişilerin imdadına yetişir ve temizlik konusunu bir problem olmaktan çıkarıp bu olayı profesyonelliğe taşıyarak size yardımcı olmaya çalışırlar.

Bu sektörde çalışanların genellikle eğitim seviyeleri düşük olduğundan personellerin sürekli hijyen eğitimlerini alması ciddi önem taşımaktadır firmamızın kendi bünyesindeki eğitim departmanı ile  bu açığı firma olarak kapatmak için sürekli çalışıyoruz. Tüm çalışanlarımıza mesleki ve hijyen eğitimleri verilerek sertifikalandırılmaktadır. Hijyen uygulamalarının sağlıklı olması ve sürekli olması işinen başı olan doğru fiyatlandırma  unsurundan geçtiğini  müşterilerimizin  teklif alma sürecinde fiyat  odaklı  hizmet  alım  düşünce yoğunluğundan hijyen hizmeti satın alma düşünce yoğunluğu  içinde olması  gerekli.

Uluslar arası standartların ülkemizde uygulanma sıklığının artması ile sürecin kendini dönem içinde rehabilite ederek yenileyecek ve hijyen konusunda bilgisi olmayan hiçbir firmanın gelecekte hizmet sunma şansı olmayacaktır. Sektörün geleceğine ve firmamızın gelecek planlamasına olan inancımız tam olarak emin adımlarla müşterilerimize mutlu tesisler yaratma konusunda ekibimiz büyük bir sevgi ve zevk ile çalışmaktadır.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761