logo

TEMİZLİK KÂĞIDI SEKTÖRÜ TİSSUE WORLD FUARINDA BULUŞUYOR

TEMİZLİK KÂĞIDI SEKTÖRÜ TİSSUE WORLD FUARINDA BULUŞUYOR

 

Temizlik kâğıdı sektörünü, 25 yılı aşkın bir süredir Tissue World markası altında Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya olmak üzere dünyanın dört bir yanında fuar ve konferans programı çatısı altında bir araya getirmekteyiz, Bölgedeki en önemli temizlik kağıdı fuarı Tissue World 15-17 EYLÜL 2020’de İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşecek.

Tissue World Istanbul Fuar Direktörü Esin Aslıhan sektör firmalarını  fuara olan ilgilerinden, fuarda gerçekleşecek olan etkinliklerden ve dünyadaki gelişmeler hakkında sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kurumsal yapısından ve Fuarın oluşumdan kısaca söz eder misiniz?

Informa dünyanın en büyük fuar organizasyon firmalarından biri olarak portföyü içerisinde; Sağlık Hizmetleri ve İlaç Ürünleri, Altyapı, Gemi İnşa, Tarım, Temizlik Kağıdı, İnşaat ve Emlak, Moda ve Hazır Giyim, Turizm, Yiyecek ve İçecek, Sağlık ve Beslenme sektörlerinin bulunduğu çeşitli pazarlarda 550 uluslararası B2B organizasyonu ve markası ile hizmet vermektedir. Türkiye ofisimize bağlı 10 sektörel fuar bulunmaktadır. Kuyumculuk, Tarım, Denizcilik, Aydınlatma, Giyim, Temizlik gibi sektörlerin en önemli uluslararası fuarlarını ülkemizdeki ve globaldeki ilgili dernekler ve stratejik partnerlerimiz aracılığı ile düzenlemekteyiz.

Temizlik kâğıdı sektörünü, 25 yılı aşkın bir süredir Tissue World markası altında Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya olmak üzere dünyanın dört bir yanında fuar ve konferans programı çatısı altında bir araya getirmekteyiz. 2014 Yılında konferans ile başlayan Tissue World markasının Istanbul ayağı 2016 ve 2018 yıllarında sektör temsilcilerimizin yoğun katılımı ve desteği ile Türkiye ve bölgesinin buluşma noktası olarak takvimlerdeki yerini almaya devam ediyor. Katılımcı ve ziyaretçi profili ile 2020 yılı için “Uluslararası İhtisas Fuarı” statüsünü de kazan Tissue World Istanbul 2020 için çalışmalarımıza son hızı ile devam ediyoruz. Hedefimiz, Doğu Avrupa, Rusya, BDT, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika ‘da temizlik kağıdı sektöründe faaliyet gösteren tüm firma ve sektör liderlerini, akademisyen ve ekonomistleri sektörün bugünü ve geleceğini değerlendirmek üzere İstanbul da bir araya getirmektir.

15-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Tissue World Istanbul kapsamında, temizlik kağıdı sektörünün bu coğrafyadaki ithalat ve ihracatının %40 ını gerçekleştiren lider firmalarımızın ana sponsorlukları ve desteği, 14 farklı ülkeden % 56 uluslararası katılımcı, konferans kapsamında 143 konferans delegesi ve üç gün boyunca 1800 ün üzerinde sektör liderini ağırlamaya hazırlanıyoruz.

Tissue World‘u Istanbul’da düzenlememizdeki ana hedef  Türkiye’nin pazarındaki gücünü ve bu bölgedeki artan temizlik kağıdı talebine en iyi cevap verecek üretim potansiyeline sahip olduğunu  kendi ülkemizde konunun ilgilileri ile paylaşmaktır. Türk Temizlik Kağıdı Sektörü, son 10 yılda yüzde 70 oranında büyüyen üretim hacmi ve yüzde 40 oranında genişleyen üretim kapasitesi ile ülke ekonomimiz için önemli oranda katma değer üretiyor. Coğrafi konum avantajı ile bu bölgedeki kültürel farklılıklar ve değişen gereksinimleri de analiz eden ve taleplere cevap verebilecek en ideal ülke Türkiye’dir.

Tissue World ün 1993 yılından bugüne sürdürdüğü sektör hakimiyeti Tissue World Magazine ile desteklenmektedir. Sektörün lider ve bağımsız yayın organı olan dergi en güncel sektör bilgileri, analizleri ve profesyonellerin görüşlerinden oluşan içeriği ile hem dijital hem de baskılı olarak yayınlanmaktadır. Düzenli olarak yayınladığı e-bültenler ile de dünya haberleri, ülke raporları, anketler ve teknik odaklı makaleler ile en güncel bilgileri ilgilileri ile buluşturmaktadır.

Fuarda katılımcı ve ziyaretçi profilini nasıl değerlendirirsiniz?

Fuarımıza Ulusal ve Uluslararası sektörün önde gelen firmaları ve distribütörleri katılmaktadır. Tissue World ün farklı ülkelerdeki organizasyonları dünya pazarındaki üretim tedarik zincirini oluşturan firmalar arasındaki network ü arttırmakta her fuar kendi için katılımcı ve ziyaretçi profili ve sayısı olarak gelişmektedir. Katılımcı profilimize baktığımızda: bitmiş ürün üretimi, dönüştürücüler, makine ve malzemeleri, ambalaj ve ekipmanları, perakende ve dağıtım, kimyasal ve kimyasal teknolojiler, jumbo rulo tedariki, kağıt üretimi vb. gibi alanlarda hizmet vermektedir. Buna ek olarak 2018’de yeni eklenen Non-Woven teknolojileri üreten firmalar ve koku üretici firmalarının da katılımı artmaya başladı.

Ziyaretçilerimize baktığımızda geçtiğimiz sene fuarımıza 93 ülkeden 1.767 sektör profesyoneli ziyaret etti. Başlıca ziyaretçi ülkeleri; İsrail, Bulgaristan, İtalya, Ukrayna, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, Lübnan, Hindistan, Almanya, Fas gibi ülkelerdi. Bu sene hedefimiz bu rakamı %20 arttırmak ve katılımcılarımızın ticaret ağını zenginleştirip, karlı iş birlikleri kurmalarına katkı sağlamak. Ziyaretçilerimizin meslek gruplarına baktığımızda ilk sıralarda firma sahipleri, üretim mühendisleri ve satın almacılar yer almaktadır. Profil olarak bitmiş ürün, private label kendi makasını sunmak isteyen büyük tedarik zincirleri ,ülkesindeki ihtiyaçları belirlemiş ve üretim altyapısı hazırlığındaki yatırımcılar fuar süresince katılımcı stantlarında üretim aşamalarını inceleme fırsatı bulabileceklerdir. Özellikle makine üreticisi firmalarımız, sergiledikleri makine parkı ve demolar ile teknik profesyoneller için büyük bir bilgi paylaşım alanı sunmaktadır.

Fuarın firmalara sunacağı katkılardan bahseder misiniz?

Türkiye’nin temizlik kağıdı sektöründe bölgesel lider olmasına hizmet etmek üzere tasarlanan ve konferans ve ikili görüşme programları gibi güçlü network ve bilgi paylaşımı platformlarına sahip olan fuarımıza sektörün geleceğinde rol almak isteyen tüm kurumları her sene olduğu gibi bekliyoruz.

Dünyaca ünlü Tissue World markasının İstanbul ayağında fuarımıza katılan firmalar; yeni iş birlikleri geliştirmek ve mevcut bağlantılarını güncelleme fırsatı yakalarken aynı zamanda fuarın global gücünden de markaları için pozitif yönde faydalanabilmektedir.

Fuar çatısı altında gerçekleşen konferansta; kamu ve özel sektörden uzman isimler yeni pazarlar, gündem konuları ve teknolojileri detayları ile tartışıyor. Konferans süresince yapılan network etkinliklerinde profesyoneller yüz yüze görüşme fırsatı kazanıyor.

Tissue World Magazine ile fuar öncesi ve sonrası katılımcılarımızın haberlerini global platforma taşımakta ve networklerinin gelişmesine aracı olmaktayız.

Fuarda sunacağınız hizmetler nelerdir?

Bahsetmiş olduğum üzere fuarımıza bu sene daha fazla Kuzey Avrupa, Rusya, BDT, Afrika ve Ortadoğu’dan gelecek olan ihracat müşterilerini getirmek üzere araştırma ve pazarlama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedef ülkelerden daha çok satın almacı ve ihracat müşterisi getirmeyi hedefliyoruz.

Global bir network fırsatı sunmamızın yanı sıra aynı zamanda sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan konferansımız ile katılımcılarımızın ve sektörümüzün gündemine katkı sağlamak ve değer yaratmak istiyoruz. Uluslararası şirketlerden, akademik kuruluşlar ve Türkiye’nin öncü firmalarından alanında uzman kişileri bir araya toplayarak her sene farklı gündem konularını derinlemesine işliyoruz. Böylece katılımcılarımıza pazar dinamikleri hakkındaki en son verileri, Batı Afrika gibi stratejik pazarlara dair öngörüleri ve yeni nesil inovasyonları sunmayı hedefliyoruz. Sektör temsilcilerinin şirket stratejilerini belirleme, gelecek hedeflerini tasarlama ve yeni fırsatlara doğru ilerleme konusunda önemli bir deneyimle konferanstan ayrılacaklarına inanıyoruz. Bu anlamda sektöre çok yönlü hizmetler sunmaktayız.

Tissue World kapsamında gerçekleştiren  “Temizlik Kâğıdı Sektöründe Kadınlar ” forumu oldukça ilgi görüyor. Bu sene de sektörümüzdeki kadın profesyonellerin ilham verici başarı hikayelerine tanıklık etmek ve yeni iş fırsatları yaratmak adına bu forumu düzenleyeceğiz.

Şimdiden katılım sağlayan firmalarınızdan bahseder misiniz, düşünceleri nasıl?

Tissue World İstanbul katılımcısı Miami, Sao Paulo, Bangkok Düsseldorf gibi diğer Tissue World fuarlarına da büyük ilgi gösteriyor, katılımları ve ziyaretleri ile ülkemizi temsil ediyorlar. Bu network ün bir parçası olmanın avantajını birebir deneyimlemiş durumdalar. Bu sebeple Türkiye de ki tüm lider firmalar fuarımızda yer almayı ve ev sahibi konumu ile dünya profesyonellerini ağırlamaya önem veriyorlar. Bu firmaların üretim kapasitesi ve sektöre hakimiyeti Türkiye sınırlarını aşmış durumdadır. Afrika, Rusya, Azerbaycan da fabrikalar kurmuş, satış ve pazarlama ağlarını oluşturmuş ve pazar hakimiyetini kanıtlamışlardır. Organizatör olarak bizler için de bir katılımcıdan öte partner statüsünde yer almaktadır. Tüm etkinlik ve konferans içeriğimizi birlikte şekillendirmeye önem veriyor özen gösteriyoruz. Fuar alanı içerisinde firmalarımıza ayırdığımız özel sunum alanları ürün ve teknoloji paylaşımı için büyük ilgi görüyor. Sürdürülebilir ve kaynakların verimli kullanımı, çevreye duyarlı üretim prensibi ile sahiplenilmiş sosyal sorumluluk projeleri ile de fuarımıza renk katacaklar.

Uluslararası katılımcı profilimiz fuarın %46 sını oluşturmaktadır. 2018 yılında 14 farklı ülkeden katılım sağlandı, 2020 için ülke çeşitliliğinin ve sayısının %10 artmasını bekliyoruz. Türkiye de ki üretim potansiyeli ile tanışan uluslararası firmalar, yeni partner firmalar bulmak ve büyüyen bu pazarda olmak için fuara katılmayı planlıyorlar.

 Katılımcı memnuniyeti bizler için çok önemli bu yüzden işbirliğimiz karşılıklı güven ve daha iyisi hedefi ile her geçen gün gelişmektedir.

Sektör açısından ülkemiz dünyaya göre ne durumda ve bu alanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son 10 yıllık dönemde, kağıt ve kağıt ürünleri sanayinde istikrarlı bir büyüme gösteren Türkiye, özellikle temizlik kağıtları sektöründe Avrupa’nın sayılı üretim üslerinden biri konumundadır. İstanbul Sanayi Odası’nın son yayınladığı 2018 sektör raporuna göre; 2010 yılından bu yana Türkiye kağıt ve kağıt ürünleri sanayisinde %70 büyüyen üretim hacmi ve %40 genişleyen bir üretim kapasitesine sahiptir.

Fuarımıza katılan firmalara da baktığımızda, çevre coğrafyalara yayılmış ticaret ağları ve üretim tesisleri ile bölgedeki kaliteli ve çeşitli ürün ihtiyaçlarını başarı ile karşıladıkları görülmektedir.

Kağıt sektöründe yerli ve yabancı firmaların yeni yatırımları ile Türkiye üretim kapasitesi önemli ölçüde artmıştır. Avrupa’nın en büyük 5. üretim kapasitesine ulaşan Türkiye’nin toplam kağıt üretiminin %19’unu temizlik kağıtları oluşturmaktadır. 2019 yılında temizlik kağıtları üretimi yaklaşık %5.5 büyüme oranı ile 910.000 ton olarak gerçekleşmiş ve 295.000 ton ürün ihraç edilmiştir.

Türkiye’de özellikle çevre coğrafyasına yayılan üretim tesisleri ve tedarik ağları ile temizlik kağıdı sektöründe lider konumda olan birçok yerli firma bulunmaktadır. Firmalar, doğal kaynakların verimli kullanılması ve ekolojik dengenin korunmasına önem vererek, sürdürülebilirlik hedefi ile yüksek teknolojiler ve modern üretim yöntemleri ile çalışmaktadır. Müşterilerini, beklentilerine uygun kaliteli ürünler ve yenilikçi çözümler ile destekleyerek başarılarının sürdürülebilir olmasını sağlamak Türk üretici firmaların ana hedefleri arasında yer almaktadır.

Paylaşın:
Etiketler: »

www.hizlibul.com-4653761