logo

Temizlik sektörünü bir araya getirecek yeni bir organizasyon geliyor

Temizlik sektörünü bir araya getirecek yeni bir organizasyon geliyor

 

 Ülkemizde henüz gelişmekte olan ve çok önemli bir potansiyel teşkil eden temizlik ve tesis yönetim hizmetleri sektörü alanında yeni bir fuar başlıyor.17 yıldır sektörde yer yer alan Master Enerji firmasının oluşturduğu uzman ekip tarafından organize edilen fuar sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili sorularımız yanıtlayan Expo Master A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Hesapçı,sektörün ihtiyaçlarını bildiklerini ve bu ihtiyacı karşılamak için yola çıktıklarını kaydetti.

Firmanızın kurumsal yapısından ve oluşumdan kısaca söz eder misiniz?

Yaklaşık 17 senedir faaliyet gösteren Master Enerji firması bünyesinde 2018 Ocak ayında kurduğumuz Expo Master A.Ş. olarak ülkemizi daha da ileriye taşıyacak fuar ve organizasyonlar düzenlemek amacıyla sektörde deneyimli 11 kişilik ekibimizle yola çıktık. Firmamız reklam ve pazarlama, satış, operasyon, iş geliştirme ve tasarım departmanlarından oluşmakta ve her bir departmanımıza yurt içi ve yurt dışı birçok farklı fuarın operasyon, satış ve yönetiminde yer almış kuruluş öncesinden beri birlikte olduğumuz ekip arkadaşlarımız liderlik etmektedir.

Ayrıca bizimle ilgili diğer detaylara expomaster.com.tr adresinden ulaşabileceğinizi belirtmek isterim.

Neden temizlik fuarı? Firmalara sunacağı katkılardan bahseder misiniz?

Temizlik sektörünün birçok alt dalındaki ihracat rakamlarını incelediğimizde, her sene ciddi artışlar olduğunu görmekteyiz. Türkiye’nin üreten ve değer yaratan ülke olma yolundaki dönüşümünün temizlik ve çevre yönetiminden geçtiğini düşünüyoruz. Jeopolitik olarak Türkiye’ye yakın olan ülkelerin ithalat rakamlarına baktığımızda; ülkemizin Avrupa ve Amerika’ya göre daha alt sıralarda kaldığını gözlemledik. Bu sebeple gerçekleştireceğimiz Türkiye’nin ilk temizlik fuarı Global Clean Expo ile Türk temizlik sektörünün değerini çok daha üst sıralara taşıyacağımıza inanıyoruz.

 Fuarda sunacağınız hizmetler nelerdir?

Global Clean Expo’da, T.C. Ekonomi Bakanlığı ile iş birliği içerisinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde çok sayıda yurt dışı satın alma heyeti ziyaretçi olarak yer alacak. Yurt içinden ise çok sayıda otel, AVM, toptancı, tesis yönetim firmaları, hastane yönetimleri, araç temizlik bayileri, halı yıkama bayileri, belediyelerin kent ve çevre temizlik birimleri gibi satın alma birimleri ve dernekleri ziyaretçimiz olacak. Dolayısıyla, katılımcılarımıza bu değerli ziyaretçilerimizle B2B toplantılar düzenleme imkanını fuarımızın ana fırsatı olarak sunuyoruz.

Biz, bir fuardan öte bir iş geliştirme platformu olarak anılmak istediğimiz etkili bir organizasyon gerçekleştirmek istiyoruz. Bu nedenle katılımcı markalarımıza yeni ürünlerinin lansmanını gerçekleştirecek ve son kullanıcı ile birebir görüşme fırsatı yakalayabilecekleri imkanlar da sunacağız.

Şimdiden katılım sağlayan firmalarınızdan bahseder misiniz, düşünceleri nasıl?

Görüştüğümüz her firmadan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Satışlarımıza yeni başlamış olmamıza rağmen fuarı gerçekleştireceğimiz Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın 1/4 ‘ini doldurmuş bulunmaktayız.

Katılımcı firmalarımız arasında organik temizlik ürünleri üreticilerinden dispenser üreticilerine, oto temizliği ve halı yıkama makinelerine kadar bir çok sektör yer almakta. Resmi katılımcı listemizi de önümüzdeki aylar içerisinde sizlerle web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağız.

Sektör açısından ülkemiz dünyaya göre ne durumda ve bu alanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Dünyada temizlik maddelerinin toplam ithalat değeri; 2014 yılında 60milyar USD olmuştur. 2015 yılında ise bu rakamda neredeyse %10 düşüş görülmüş ve 52,8milyar USD olarak raporlara yansımıştır. 2016 ve 2017 yıllarına geldiğimizde ise bu rakamların 54milyar USD ila 60 milyar dolar arasında olduğu gözlemlenmiştir. Söz konusu Pazar büyüklüğünün büyük bir kısmını yükselen ve gelişen ülke pazarları oluşturmaktadır. Ayrıca Türkiye’de sabun ve temizlik maddeleri sektörleri dünyadaki rakiplerine kıyasla çok daha gelişmiş ve önemli yeterlilikleri olan sektörlerdir ve ülkemiz temizlik sektörünün talebinin çok üzerinde üretim yapabilme kapasitesine sahiptir.

Bu bağlamda ülkemiz, katma değeri yüksek temizlik ürünleri üretimi ve ihracatı konusunda her geçen sene ileri gitmektedir. Bu gelişim, sektörümüzü hızla ileri taşıyan en büyük etken olacaktır.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Bu yıl içerisinde Global Clean Expo altında başlattığımız bir sosyal sorumluluk projesi mevcut. Yeşil Doğa Temiz Okul adını verdiğimiz proje ile yarınların geleceği olan çocuklarımızın daha temiz bir dünyada eğitilmesi ve yaşaması haklarını göz önünde bulundurarak, önceden tespit ettiğimiz 10 tane köy okuluna temizlik malzemesi yardımı yapmaktayız. Bu konuda katılımcı firmalarımızdan da daha fazla çocuğumuza ulaşabilmek adına destek beklemekteyiz. Hatta bu konu ile ilgili “Sosyal Sorumluluk Sponsorluğu” adı altında bir sponsorluk kalemi açtık. Destek vermek isteyen katılımcılarımız bizimle iletişime geçebilirler.

Bunlar dışında, önümüzdeki seneler içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız çok sayıda projemiz de mevcut.

HİJYEN LİFE 

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761