logo

Temizlik yaparken hijyeni göz ardı ediyoruz

Temizlik yaparken hijyeni göz ardı ediyoruz

undefined

İngiltere’deki Kraliyet Halk Sağlığı Derneği (Royal Society for Public Health)’nin raporuna göre; pek çok insan evde kirli görünen yerleri temizlerken, aslında hijyeni göz ardı edebiliyor. Kir ve mikrop, temizlik ve hijyen gibi kavramlar birbirine karışabiliyor. Bu da temizlik esnasında kişilerin yanlış yerlere yoğunlaşmasına ve mikropların daha çok yayılmasına sebep olabiliyor.

2

undefined

PEKİ MİKROPLARA KARŞI NE ZAMAN DİKKATLİ OLMAK GEREK?* Yemek hazırlarken* Elle yemek yerken* Tuvaleti kullanırken* Kirli çamaşırları tutarken ve yıkarken* Hayvanlarla ilgilenirken* Çöpü dışarı çıkarırken* Hasta birine bakarken

3

undefined

Bunlara karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biri; bol bol el yıkamak ve yemek yapmadan önce tezgahı silmek. Ayrıca temizlik bezlerini sık sık yıkayıp değiştirmek veya kâğıt havlu kullanmak da büyük önem taşıyor. Uzmanlar, kanepelerde bulunan mikropların ise sağlık açısından risk taşımadığını belirtiyor.

4

undefined

Yüzeyleri sıcak su ve sabunla yıkamak bakterileri uzaklaştırırken, bakterileri tamamen öldürmek için ise suyun 70 dereceden daha sıcak olması gerekiyor. Deterjan, yüzeyi kirden ve yağdan arındırır, fakat bakterileri öldürmez. Dezenfektan ise yüzeyi temizlemez ama bakteri oluşumunun önüne geçer.

undefined

Uzmanlar, kimi zaman dışarıda hayvanlarla ve doğayla geçirilen zamanın bakterilere karşı bağışıklık kazanmak için önemli olduğunun altını çiziyor.
HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761