logo

TRFMA,TESİS YÖNETİM YASASI İÇİN İLK ADIMI ATTI

TRFMA,TESİS YÖNETİM YASASI İÇİN İLK ADIMI ATTI

 

Tesis Yönetim Yasası Çalıştayı’nın ilk toplantısı gerçekleştirildi

Tesis Yönetim Derneği (TRFMA), Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile birlikte tesis yönetimi hizmetlerine ilişkin faaliyetlerin düzenlenmesine yönelik yasa, yönetmelik ve gerekli mevzuatın hazırlanması amacıyla Tesis Yönetim Yasası Çalıştayı’nın ilk toplantısını gerçekleştirdi.

40 milyar TL’yi aşkın ekonomik büyüklüğü ile 1 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan Türkiye tesis yönetim sektörünün çatı temsilcisi Tesis Yönetim Derneği, sektör sorunlarının çözümü için çalışmalarına devam ediyor. Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile Tesis Yönetim Yasa Tasarısı için protokol imzalayan dernek, sektörün hizmetlerine ilişkin yasa, yönetmelik ve gerekli mevzuatın hazırlanması doğrultusunda düzenlenecek çalıştay için ilk toplantıyı gerçekleştirdi. Dernek çalıştay toplantısı ile yasa tasarısı için ilk ve en önemli adımı da atmış oldu.

Başarılı örnekler araştırılarak ihtiyaçlar belirlenecek

Dernek ve üniversiteler arasında görev paylaşımının yapıldığı ilk toplantıda; Ankara Üniversitesi dünyadaki tesis yönetimi yasalarına ilişkin başarılı modelleri araştırarak, örnekleri paylaşacak. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Türkiye’deki tesis yönetimi eğitimlerinin envanterini çıkararak, dünyadaki tesis yönetimi eğitimleri ile kıyaslayarak, sektörün eğitim ihtiyaçlarını tespit edecek. TRFMA diğer STK’larla görüşerek sektör beklentilerini belirleyerek, İTO 29 numaralı Destek Hizmetler Komitesi’nde yürütülen İstanbul Tesis Yönetimi Pazar Araştırması’nı destekleyecek.

 Yasa ile birlikte sektörün ekonomiye katkıları artacak 

Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu,  “Sektör sorunlarına odaklanan derneğimiz ile bugün yine sektörümüzün çok önemli bir eksiğini gidermek için adım attık. Sektörde tesis yönetim yasasının olmaması; hizmet kalitesinden eğitime, hizmetlerin belirlenmesinden fiyat politikası ve çalışan niteliklerine kadar birçok eksiğe yol açıyor. Hazırlanacak tesis yönetim yasa önerisi ile tesis yönetim firmalarının taşımaları gereken nitelikler ve sahip olmaları gereken sertifikasyonlar belirlenebilecek. Böylece yaşam alanlarında yaşanan sorunların önüne geçilerek toplumsal barışa katkıda bulunulacak. Yine yasayla sektörümüzde kalite ve hizmet standardı da artacak. Hizmet alanlar, sektör paydaşları ve ülke ekonomisi sektörün yarattığı katma değerden daha fazla yararlanacak” diye konuştu.

Sonuçlar, Tesis Yönetimi ve Pandemi ile Mücadele Konferansı’nda açıklanacak

İlk toplantı; Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, Başkan Yardımcısı İbrahim Bozan ve Yönetim Kurulu Üyesi  Erhan Demirtaş, Ankara Üniversitesi Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Doç. Dr. Yeşim Tanrıvermiş ve Salih Demirkaya, Sinan Güneş ve Sayın Esra Keskin, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Meslek Yüksekokulu Emlak Yönetimi Bölümü Doç. Dr. Cansu Şarkaya İçellioğlu, Dr. M. Koray Erentürk ve Öğr. Gör. Mustafa Gürkan Güler’in katılımıyla   gerçekleşti. Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş’in çalıştay kurulu başkanlığına, Dr. M. Koray Erentürk’ün çalıştay sekreterliğine seçildiği toplantıya ilişkin ilk sonuçlar; 1-2 Haziran tarihlerinde The Ritz Carlton İstanbul’da TRFMA’nın düzenleyeceği TRFMC 2021 Türkiye Tesis Yönetimi ve Pandemi ile Mücadele Konferansı’nda açıklanacak.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761