logo

Türkiye’nin ilk ve en büyüklerinde Deça imzası…

Türkiye’nin ilk ve en büyüklerinde Deça imzası…

 “Deça olarak 1982 yılından bu yana hizmet vermediğimiz hiçbir müşteri portföyü ve iş kolu kalmadı diyebilirim” diyen Deça Hizmet Grupları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Çimen, “Türkiye’nin ilklerinde ve en büyüklerinde hep bizim hizmetlerimiz var” açıklamasını yaptı.

Ali Murat Çimen, “Hiç kuşkusuz en önemli kriter hizmeti sahada veren uygulayıcı elemandır. Deça Hizmet Grupları olarak temizlik ve bordrolama personel istihdamında elemanlarda aradığımız kriterlerde yaş, fizik, hitap ve tecrübeye önem verip, işe başlatmadan önce gideceği iş yerinde bazı kuralları ve yapacağı işin tarifi ile müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemi elemana işlemeye çalışıyoruz. Bu kriter ve eğitimleri tüm meslektaşlarımın da yaptığına inanıyorum. Çünkü günümüzde klasik işçilik ve klasik çalışma sistemleri artık tarihe karışmış durumda.

Temizlik hizmeti alan kuruluşlar yukarda saydığımız tüm kriterleri elemanlarda görmek ve temizlik işi yapılırken sorun ve mazeret üretmeyen bir şirketle çalışmak istiyor, yalnız hizmet işi yapan tüm iş kollarında olduğu gibi bizim sektörümüzde de maalesef bu saydığımız kriterleri taşıyacak eleman bulmaktaki sıkıntılarımız gittikçe büyümekte ve eleman kalite seviyesi düşmektedir. AVM, iş merkezi, konut projeleri, otel… gibi yapıların son yıllarda çoğalması eleman taleplerini ve iş yerlerindeki eleman sirkülasyonu artırmıştır. Bu da bizleri yormaya ve hizmetin aksamasına sebep olduğu gibi sektörümüz içinde olumsuz duyumlara ve istenmeyen yorumların çıkmasına sebep vermiştir. Yine bu durum yevmiyeci fiyatlarının ani yükselmesine, camcı ve makineci personellerin aşırı maaş artışlarına da sebep olmuştur. Hizmeti veren firmaların bazen elemanı tutmak için kazandığı karı da elemana vermek zorunda kaldığı dönemler yaşanmaktadır.”

Personellerin büyük bir bölümünün yaz dönemlerinde memleketlerine gitmek istemelerinin sektörde dönemsel sıkıntılar yarattığına da değinen Çimen, dolayısıyla eleman seçimindeki kriterlerin zaman zaman en alt seviyelere inebildiğini de sözlerine ekledi. Bu sorunun önemli bir konu olduğunu dile getiren Çimen, “Bazen iş almak kadar eleman bulup projeyi hazır hale getirmekte problemli hale gelmektedir. Bunun çözümü için bir an önce ülkemizde bulunan yabancı işçilere çalışma izni verilmesi ve bunun rekabetinin artırılması gerekiyor. Böylece eleman bulma sıkıntıları kısmen hafiflemiş olacaktır. Yoksa problemler gittikçe artacak ve sektörlerin gelişmesinin önünde büyük bir sorun olmaya devam edecektir. Hizmet işi yapan tüm iş kollarında yardımcı eleman konusundaki sıkıntılar, hizmetin sürdürülebilmesinin önünde bir engel olarak durmaktadır” dedi.

“Binlerce insanın girip çıktığı yerlerde klasik bir temizlik yapamazsınız”

AVM temizliğinde ideal hijyeni sağlama noktasında yapmış oldukları çalışmalar noktasında bilgi veren Çimen, “AVM’lerde hijyen hastaneler kadar önemli bir konudur. Binlerce insanın genel alanları ve WC’leri kullanmalarının getirdiği kirliliği ve hastalık risklerini bertaraf etmek zorundasınız. Bunun için hijyen sağlayacak dezenfektanlar ve uygulamalar yapmak, bunu sürdürebilir hale getirmek zorundasınız. Deça olarak dezenfektanların seçiminden, bunların uygulanmasının takibini sürekli olarak denetliyor, yöneticilerin seferber olmalarını sağlıyoruz. Bunun yanında WC’lerin, 3 ayda bir dışarıdan uzman bir ekipten hizmet alarak dezenfeksiyon işlemi yaptırmaktayız. AVM müşterilerini riskten korumanın çalışmasını sürekli olarak veriyoruz. Bunun haricinde buhar makineleriyle yüksek ısıda temizlik dezenfekte uygulamaları yapmaktayız. WC’lerde temizlik personelleri sabitleyerek, sıklıkla lavabo, klozet ve zeminlerin temizlenmesini sağlıyor, böylece kirliliğin ve mikropların birikimine meydan vermiyoruz” açıklamasını yaptı.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761