logo

Viking, sıvı deterjana girdi Ar-Ge merkezi kuracak

Viking, sıvı deterjana girdi Ar-Ge merkezi kuracak

Bu yıl ciroda 132 milyon lirayı hedefleyen Viking, sıvı çamaşır deterjanı kategorisine girecek. Ar-Ge merkezi kuracak olan şirket, ürettiği hammaddeleri yurtdışına satmaya başlayacak.

Viking Temizlik, yeni yıla hızlı girdi. Bu yıl ciroda 132 milyon lirayı hedefleyen şirket, sıvı çamaşır deterjanı kategorisine girecek. ArGe merkezi kuracak.

 

Artık toz deterjanların yerini sıvı deterjanların aldığını dile getiren Viking Temizlik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Yeni hammadde çalışmalarımızla sıvı çamaşır deterjanı üretme projemiz 2017’de hayata geçecek. Çamaşır kategorisine ciddi bir şekilde girmeyi planlıyoruz” dedi.

Avcı, “Üniversite sanayi işbirliğinde 2010 yılında hayata geçirdiğimiz TÜBİTAK ve SANTEZ projeleri 2013 yılında sonuçlandı. Bunlardan bir tanesi esanslarda kalıcılığın artırılmasını sağlayan fiksatör, diğeri polimer üretimi. Her iki projenin Türkiye ve Avrupa patentlerini aldık. Bu hammaddeleri kendi üretimimizde kullanıyoruz. Bu yıl yurtdışına satmaya da başlayacağız. Polimer hammaddesi modifiye edildiğinde çimento, boya ve seramik sektöründe kullanılıyor. Bu modifiyelerle pek çok sektöre hammadde satabilecek konuma geldik. Bunlar Türkiye’de ilk olacak hammaddeler olacak” diye konuştu.

Türkiye’nin kimya sektöründe üretiminin çok kısıtlı olduğunun altını çizen Avcı, “Kimya sektöründe hammaddede yüzde 90 yurtdışına bağımlıyız. Hammadde üretimini önemsiyoruz. Bu yıl bir Ar-Ge merkezi kuracağız” diye konuştu. Avcı, “Ege Üniversitesi ya da 9 Eylül Üniversitesi Teknopark alanlarından bir tanesinde olacağız. Bunun için ayrı şirket kuracağız” dedi.

Bu yılın ilk döneminde Hollanda ofislerini açacaklarını anlatan Avcı, “Hollanda, kimya sektörü açısından Avrupa’nın merkezi. ‘Sailor Viking’ markası ile 60 ülkeye ihracatımız var. Avrupa Birliği’ne olan ihracatımızı artırmak istiyoruz. İhracat, 2016 yılı satışlarımızda yüzde 8 paya sahip. Bunu orta vadede yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Avcı, “Viking A.Ş olarak 2016 yılını 4 satış merkezimizin toplamında yüzde 15 ciro büyüklüğü, yüzde 8 miktar büyüklüğü ile kapattık. 2016 yılında 110 milyon lira ciro yarattık. 2017 yılında 132 milyon lira ciro hedefliyoruz” dedi. Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında yer aldıklarını anlatan Avcı, “İç pazardaki payımızı yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Tüketici güven endekslerinin dip seviyeleri gördüğü ortamda iç pazar koşullarının sıkıntılı olduğunu belirten Viking Temizlik Genel Müdürü Hayrettin Avcı, “Şu anda Türkiye’nin ekonomisindeki temel problemlerinin başında arz talep dengesindeki eşitsizlik geliyor. Çok ciddi bir arz var ama talepte ciddi bir daralma söz konusu. 2016 yılı tüketici güven endeksleri son 5 yılın en dibine vurduğu yıl oldu. Bu bunlarla birlikte bu yıl da pastadan pay almanın güçleştiği bir yıl olacak” dedi.

Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında

Viking AŞ, 38 yıllık bir aile şirketi. Ev temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Yıllık 214 bin ton üretimi var. Bünyesinde 3 şirket bulunuyor. Ana şirketi, Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş, ikinci şirketi Vikipack Plastik ve Kimya San.Tic. AŞ ve üçüncü şirketi Avcı Kimya Sanayi ve Tic. AŞ Vikipack ile kendi ürünlerinin ambalajlarını, kapaklarını üretiyor. Bu yüzde 95 Viking’e ürün üreten bir tesis, haftanın 6 günü 24 saat çalışıyor. Avcı Kimya ile hammadde üretimi-Ar-Ge’si yapıyor. Grubun, toplam 374 çalışanı var. İzmir Kemalpaşa’da 35 bin metrekare kapalı alanda ve toplamda 55 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu tesisinde 14 üretim bandında üretim yapıyor. Çamaşır yumuşatıcısından ultra çamaşır suyuna, kireç çözücüden yüzey temizleyiciye, sıvı sabundan oda parfümüne kadar 100’ün üzerinde farklı deterjan ve kozmetik ürünü Avrupa standartlarında, tam otomasyonlu sistemlerle üretiliyor.

Kitaplarda yazanlarla Türkiye’de bir işletme yönetemezsiniz

Türkiye’nin gerçeklerinin dünyadan da Avrupa’dan farklı olduğunu söyleyen Hayrettin Avcı, “Kitaplarda yazanlarla Türkiye’de bir işletme yönetemezsiniz. 2016 yılını yaşayan bir Türkiye’yi düşündüğünüzde ayakta kalabilmek için transatlantik gibi değil balıkçı kayığı gibi her gün farklı bir şey düşünüp farklı bir şey hayata geçirmeniz gerekiyor. Dinamizmi korumak zorundasınız. Bizim de başarımızın temelinde bu var” diye konuştu.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761