logo

İnsanlar tarafından aranan en temel fayda Hijyendir

Abdurrahman Çınar

Abdurrahman Çınar
a.cinar@hijyenlife.com
İnsanlar tarafından aranan en temel fayda Hijyendir

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Hijyen kuralları yaşam alanlarımızın tüm için geçerlidir. Hijyen bugün hayatımızın her alanında; gerek birey olarak gerekse işletme olarak ihtiyaç duyduğumuz mecburi bir ihtiyaçtır.

Yaygın olarak bilindiği gibi; ülkemizde tarıma dayalı üretim tarzından ticarete dayalı üretim tarzına geçiş, sayıları hızla artan fabrikalar, iş ve alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler temizlik sektörünün gelişimine ivme vermektedir. Hastalıkların daha sık görüldüğü ve bulaştığı soğuk algınlığı ya da grip mevsimi gibi dönemlerde toplu kullanım alanları tesislerin daha sık ve daha kapsamlı temizlik ve dezenfeksiyon yapması tavsiye edilir. Bu da geleneksel temizlik programının, tüm genel alanların daha sık temizlenmesini kapsayan bir programla değiştirilmesini daha iyi bir hijyen sağlamamızı gerektirmektedir.

Ofislerin en çok aldığı ürünlerin yüzde 15’i temizlik malzemeleri birçok kişi günün büyük bölümünü geçirdikleri ofislerin en az evleri kadar temiz olmasını istiyor. Ofislerde en çok alınan temizlik malzemeleri arasında, her ofisin olmazsa olmazı olan kağıt havlu, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, yüzey temizleyici ürünler ve çöp torbası bulunuyor. Satın alma gurubuna baktığımızda Tabloda temizlik ürünleri, en çok satın alınan ürün grubunda yer almaktadır.

Birçok kişinin günün büyük bölümünü geçirdiği ofislerde temizlik; sağlık, çalışma verimliliği ve çalışanların yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Örneğin onlarca kişinin bir arada çalıştığı, her gün birçok farklı kişinin ziyaret ettiği, uzun toplantıların yapıldığı ve bazen yemekli toplantılara ev sahipliği yapan orta ölçekli ofislerin neredeyse her gün temizlenmesi gerekir. Temiz olmayan bir ofis ortamı hem çalışanların düzeninin aksamasına, hem de müşteriler açısından oldukça kötü bir imaj oluşmasına yol açar. Birçok çalışan ofiste kişisel temizliğine ve dış görünümüne de büyük önem veriyor.

Kişisel temizlik açısından baktığımızda hijyenin hayatımızın her alanında önemi büyük. insanların sağlığını korumak açısından ve rahat bir ortamda yaşamalarından hijyenin önemi büyük. Bugün günlük kullandığı ortak alanlarda iyi bir hijyen sağlayamadığınız zaman, toplum sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşabilir.

hijyen1 - Kopya

Hijyen life Dergisi

Hijyen life dergisi olarak temel amacımız  www.hijyenlife.com web sitemizden ve dergi olarak hijyenin önemini kamuoyu nezdinde artırmaya çalışacağız.  Bugün geldiğimiz iletişim çağında, birey olarak bile kendimize yol haritası çizip o doğrultuda bir yaşam sürerken, şirketlerin de sürdürülebilirliğini devam ettirebilmesi adına stratejik iletişim planı doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu plan dâhilinde de birinci aşamayı, şirketlerin uzun vadede işleyişlerini sürdürebilmeleri adına kamuoyunu bilgilendirmeleri oluşturuyor.

Hijyen Life dergisi olarak, bu sayımızda sektör hakkında bilgilendirici makale ve araştırma yazıları yanı sıra hazırladığımız fuar özel sayımızla okuyucularımıza hijyene dair dolu dolu bir sayı hazırladık, keyif ile okumalar dileriz.

Yayın Koordinatörü
Abdurrahman ÇINAR
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Temizlik geleceğin sektörü olacak

  01 Mayıs 2018 GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI, ÜST MANŞET

    Temizlik sektörü de tüm sektörler gibi kendini geliştiriyor ve yenileniyor. Endüstriyel temizlik sektörü, entegre tesis yönetimi veya tesis yönetimi olarak tanımlanırken, geniş bir yelpazeye sahip hizmet dalı. Sektör kendi dinamiklerini oluşturuyor. Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan sektörlerinden hem dünyada, hem de ülkemizde giderek gelişen ve önem kazanan sektörlerden, iş hayatında güçlü bir çözüm ortağı olarak yer alıyor. Bunun neticesinde herkes kendi işine odaklanıyor. Bu hizmetle kurum ve kuruluş üretiminde, laboratuv...
 • Temizlik sektörü ivme kazanıyor

  16 Ekim 2017 KÖŞE YAZILARI

    Türkiye’de temizlik sektörü kuruluşlarının, temizlik hizmetleri satın almalarını kendi bünyelerinde istihdam edilmekte olan kadrolar yerine özel temizlik şirketlerince yerine getirilmeye başlanması sektörün gelişmesinde olumlu yönde etki etmiştir. Bugün geldiği noktaya baktığımızda gelişen teknoloji ve ekonomik gelişim ve işletmelerde iş akışı değişikliklerini göz önünde bulundurduğumuzda sektörün geldiği nokta Bir milyon 300 bin kişi istihdam rakamlarından bahsedildiği önemli bir potansiyele sahip. Teknolojinin de etkisiyle giderek d...
 • Söylediğimiz kadar temiz miyiz?

  24 Mayıs 2016 KÖŞE YAZILARI, SAĞLIK, ÜST MANŞET

    Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Kişisel bakımın dışında çevremizdeki kullandığımız diğer nesnelerin temizliği de çok önemlidir. Hijyen; sadece görünen kir ve pisliklerden değil, mikrop ve bakterilerden de arınmaktır. Suya sabuna dokunmuyoruz! Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nce gerçekleştirilen temizlik ve hijyen konusunda yapılan "Yeterince Temiz miyiz" başlıklı araştırmada, toplumda bilinmesi gereken temel sağlık davranışları incelendi. 9 bin ki...
 • Kimin metrosu daha temiz; New York mu İstanbul mu?

  13 Nisan 2016 KÖŞE YAZILARI, ÜST MANŞET

  Ticari ilişkilerimiz nedeniyle, zaman zaman Avrupa ülkelerinden misafir ağırlıyoruz. Misafirlerimiz arasında ilk defa Türkiye’yi ziyaret edenler oluyor. İlginçtir, bu insanların ülkemizle ilgili ilk intibalarını sorduğumuzda; aldığımız yanıt, temizlik ve hijyenle ilgili oluyor. Görüşleri negatif değil, aksine pozitif.  Özellikle de Türkiye’deki hava limanları, metro istasyonları, metrobüs ve otobüslerin, yoğun kalabalığa rağmen, tertemiz olduğunu söylüyorlar. Hatta restoran, ofis ve tuvalet temizliğinde, İstanbul’un, kendi ülkelerinden daha i...

www.hizlibul.com-4653761