logo

“ARCORA markasını rakip şirketler dahi kabullenmek durumunda kalmıştır “

“ARCORA markasını rakip şirketler dahi kabullenmek durumunda kalmıştır “

 

Hijyen sektörünün duayen isimlerinden ARCORA GROUP CEO’su Sami Memili, Türkiye pazarı ile ilgili gelişmeler ve ARCORA markasının dünya pazarında kendini nasıl ispatladığını ve marka oluşumunda örnek çalışmalarını değerlendirdi.

 Kendi kişisel hikâyenizden biraz bahseder misiniz? ARCORA’ya gelene kadar neler yaptınız? Arcora’nın kuruluşu nasıl gerçekleşti ve bu kadar rekabetçi bir sektörde ARCORA’yı nasıl büyüterek bugünkü konumuna getirdiniz?

Kendim sektör ile 1991 yılında Amerika´da aldığım master eğitimi sırasında tanıştım. Aldığım uzmanlık eğitimi bu sektör ile örtüşünce önce patentli Amerikan kimya ürünlerini Avrupa´ya taşıdım, sonra da kendi markamı yani ARCORA´yı kurdum ve geliştirdim. ARCORA´nın marka değerini zirvelere taşırken tabi ki Almanya´da Tük kimliğimden dolayı büyük engellerle karşılaştım. Fakat gittiğim yolu iyi bildiğim için, rakip Alman şirketleri dahi bugün ARCORA markasını kabullenmek durumunda kalmıştır.

Firmanızın hikâyesini özetle anlatabilir misiniz? Nasıl, ne zaman ve nerede kuruldu?

ARCORA ŞİRKETLER GRUBU 1992 yılında Almanya’nın Münih şehrinde, patentli Amerikan endüstriyel kimya ürünlerinin pazarlanmasına ve satışına yönelik kuruldu. 2005 yılında uluslararası faaliyet vermek için ilk üretim tesislerimizin kurulmasını sağlayarak üretici kimliğiyle dünya pazarına açıldık.

Üretim tesisleriniz hangi kentte ya da kentlerdedir? Almanya dışında üretim yaptığınız kentler hangileri?

Tamamen kendimize ait olan 5 adet fabrikamız mevcuttur. Bunlardan birincisi olan ABD´de yer cila ve bakım ürünlerini üretmekteyiz, Türkiye´deki 2 fabrikamızda ise temizlik tekstil ürünlerimizi ve temizlik ekipmanlarını üretmekteyiz. Makedonya´daki fabrikamızda ise temizlik ve parlatma pedlerini ve dünyada ilk olan PU-PED´leri üretmekteyiz. Kimya teknolojisinde üstün kaliteye sahip olan Almanya´da patentleri ve formülleri tamamen bize ait olan 250 çeşitten fazla kimyasal ürünlerimizi buradaki tesislerimizde üretmekteyiz.

 Üretiminizin yüzde kaçı dışarıda, yüzde kaçı Almanya’da?

Ürünlerimizin hammaddesinin bulunduğu ülkelerde üretim tesislerimizin altyapısını yine o ülkelerde kurup kalite standartlarını ülkenin ürettiği profesyonel hammaddelerle gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde hammaddeler gereksiz yere nakliye edilmemektedir. Bu bağlamda üretimimizin %60´ı Almanya´da olup, diğer %40´ı ise Almanya dışındadır.

Dünya genelinde ARCORA’da kaç kişi çalışıyor?

Dünya genelinde ARGE´de, üretimde, satışta, pazarlamada, yönetim ve lojistik departmanlarında çalışan sayımız yaklaşık 340 civarındadır. Buna dünya üzerindeki distribütörlerimizin ve iş ortaklarımızın sayısını eklediğimizde ise bu sayı 700´ü aşmaktadır.

Türkiye’de üretim yapıyor musunuz? Türkiye’de hangi ürünleri üretiyorsunuz? Türkiye´de kaç kişi çalışıyor?

Türkiye´de bulunan tesislerimiz Yalova ve Bursa’dadır. Türkiye´de çoğu patentli ve tescilli olan birinci kalite tekstil ürünlerini ve temizlik ekipmanlarını üretmekteyiz. Burada çalışan sayımız ise 120 civarındadır.

Türkiye sizin için nasıl bir pazar? Bu pazara yönelik hedefleriniz nelerdir?

Türkiye genç ve dinamik nüfusu ve de ekonomik kaynaklarıyla birçok dünya devi şirket için hep önemli pazarlardan biri olmuştur. Bu ARCORA için de aynı anlamı ifade etmektedir. ARCORA GROUP bu pazardaki en büyük ihtiyaçları ve eksiklikleri yıllarca takip edip, özellikle hijyen alanında örneğin hastaneler, oteller, fabrikalar, AVM´ler ve havalimanlarına yönelik özel formüllü kimyasal ürünler, zemin temizleme ve bakım pedleri, temizlik makineleri ve tekstil ürünleri ile kompakt temizlik sistemleri sunmaktadır.

Türkiye´deki hedeflerimiz ise, 7 bölgede distribütörlük vererek iş ortaklarımızla yapacağımız 3 yıl içerisindeki çalışma stratejisiyle profesyonel ürünlerimizi pazarda aktif bir şekilde sunmaktır. ARCORA´nın Türkiye´de bir marka olarak 2021 yılına kadar daha çok bilinen bir şirket haline getirebilmektir.

 En önemli rakipleriniz kimler? Rakiplerinize karşı rekabet gücünüzü arttıran özellikleriniz nelerdir? Fiyat mı? Kalite mi? Hizmet ve dağıtım tarzınız mı?

Bizler kendi alanımızdaki şirketlere rakip olarak bakmamaktayız. ARCORA GROUP her ülkeye yönelik ihtiyaçları bizzat yerinde analiz ederek, kendi şirket felsefesiyle başarıyı yakalamış bir şirkettir. Şirketimizin en büyük çıkış noktası olan “global düşün lokal hareket et” felsefesi, “her şey tek elden” avantajıyla “kendi markası, kendi tesislerinde üretip ve son tüketiciye distribütörler tarafından ulaşmak” vizyonu ile rakiplerinden her zaman çok farklı bir teknoloji farkı meydana getirmektedir. Son tüketicinin ihtiyaçlarını iyi bilen ve talepler doğrultusunda üretim yapan genç ve dinamik ekibiyle sahada hızlı olmayı kendisine düstur edinmiştir.

Hangi ürünlerinizde daha iddialısınız? Neden?

ARCORA GROUP kimyasallar alanında özellikle patentli yer cila ve bakım sistemi ürünlerinde, temizlik tekstili alanında hastane ve kliniklere özel geliştirilmiş ürünler sunarak, yine son dönemde piyasaya tanıtılan, ARCORA´nın özel laboratuvar çalışmaları sonucunda geliştirdiği ve ürettiği bakır alaşımlı sünger ve el bezlerinin yanında, ARCORA PU-PAD zemin bakım ve parlatma pedleri uluslararası hijyen piyasasında çok büyük ses getirmiştir.

Şirketimiz bu sektörün içindeki sorunları ve ihtiyaçları bilen kişilerle kendi ARGE departmanında haftanın 5 günü son tüketici ile beraber olmaktadır.

 Hedef kitleniz tam olarak kimlerdir? Ürünlerinizle, bu kitlenin hayatına nasıl bir kolaylık ya da çözüm getiriyorsunuz?

Hedef kitlemiz hijyene ihtiyaç olan tüm profesyonel kullanıcılardır. Hastaneler, oteller, fabrikalar, AVM´ler, havalimanları, resmi daireler, okullar, kreşler, endüstriyel fabrikalar ve restoranlar HORECA müşterileri, kısacası temizlenecek her alanda gereken hijyenik ortamı sağlamaktır. İnovatif ve çözüm odaklı ürünlerimizle sahada sorunlar yaşayan şirketlere kolaylık sağlamaktır.

ARCORA’nın yeni yatırım hedefleri nelerdir?

ARCORA GROUP ´un yeni yatırım hedefleri uluslararası pazarda 2025 yılına kadar 60 ülkenin üzerinde distribütörlükler kurarak dünyanın her kıtasında var olmaktır. Profesyonel uluslararası fuarlara katılarak ARCORA şirketini bir dünya markası haline getirmektir. Yine dünyada bilinen hijyen sektörüne hitap eden dergiler ve internet portallarında yer almaktır.

Toplam kaç ürününüz vardır? En çok üretim ve satış yaptığınız ürün ya da ürünler hangileridir?

Endüstriyel kimyasallar, temizlik tekstilleri, temizlik makineleri, temizlik ekipmanları, aksesuar ve ped ürünlerini topladığımızda ürün yelpazemizde 1400´ün üzerinde ürün çeşidimiz vardır. En çok satış yaptığımız ürünler uzman olduğumuz zemin bakım sistemleridir.

ARGE çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaliteyi yakalamak ve ürün çeşitliliğini arttırmak için neler yapıyorsunuz?

ARCORA GROUP ARGE konusuna her yıl ayrı bir bütçe ayırıp, özel departmanı ile hijyen üniversitelerinde resmi iş birliği içerisinde yer almaktadır. Bu bağlamda Almanya Albstadt-Sigmaringen Hijyen Üniversitesi´nde ürünlerini 80´den fazla öğrencilerle tez konusu haline getirerek ortak bir çalışma içerisindedir. Şirket bünyesinde diploma tezi yazan öğrencilere araştırma yapma imkânı sağlamaktadır ve bu öğrencileri üniversite eğitimi sonunda kendi bünyesine hijyen mühendisi olarak kazanmaktadır. Kaliteyi şirketin kendi bünyesinde bulundurduğu hijyen mühendisleriyle çözüm odaklı, sahada olmayan inovatif ürünleri üretip piyasaya sunarak yakalamaktadır.

Firmanızın kurum kültüründen bahsedersek, ilk 3 sıraya neleri koyarsınız?

Kurum kültürümüzde ilk sırayı global düşünce, ikinci sırayı inovasyon ve üçüncü sırayı ise çevre dostu ürünlere sahip oluşumuz almaktadır.

Global markette daha çok pazara ulaşmak için ARCORA neler yapıyor, nasıl bir strateji izliyor?

Global markette daha ileriye gidebilmek için ARCORA GROUP, sektörün nabzını tutan tüm uluslararası fuarlarda kendi stantlarında kendi yeni ürünlerini sergilemektedir. Bunun için ise çok ciddi bütçeler ayırmaktadır. Chicago´dan Johannesburg´a, Amsterdam´dan Varşova’ya, Berlin´den İstanbul’a, Dubai´den Hindistan´a kadar stantlar kurup ARCORA markasını tanıtmıştır. Fuar stantlarımızın görüntülerini www.arcora-group.com sayfamızın resim galerisi bölümünde görebilirsiniz.

ARCORA şu an kaç ülkeye ürün satıyor? Ülke bazında en önemli 5 pazar hangisidir?

ARCORA GROUP şu an dünyada 39 ülkeye ürün satmaktadır. Bunlardan en önemlileri, Batı Avrupa özellikle Almanya, Doğu Avrupa özellikle Polonya, Orta Asya özellikle UAE-Dubai, Balkan Ülkeleri ve Hindistan’dır.

Pazarlama düsturunuz nedir, bu konuda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

ARCORA´nin sloganı ve felsefesi olan ilk çıkış noktamız, global düşünüp lokal hareket etmektir. Sektörün ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek için fuarlara ve distribütörlerimize yönelmekteyiz. “Train the trainer” metodu ile yurtdışındaki müşterilerimizin eğitimine ayrı bir önem vermekteyiz. Çözüm odaklı ve piyasada olmayan ürünler ürettiğimiz için eğitime çok önem vermekteyiz. Verdiğimiz eğitimler sayesinde müşteri kazanıp uluslararası pazarda farklılık yaratmaktayız.

Ortaklık düşünüyor musunuz?  Büyük ve yerleşik rakipleriniz, size bu konuda teklif getirdi mi?

Şirketimiz uluslararası pazarda distribütörlük sistemiyle yürüttüğü ortak bir iş birliği sistemi içerisindedir. Şirketimiz tabiki belirli bir marka değerine ulaştığı ve de dünya devi diğer üretici şirketlerin takibinde olduğunu görebiliyoruz, bu sebepten dolayı farklı teklifler almaktayız. Bunu ise gayet normal karşılamaktayız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Ekolojik dengeyi ve gerçek ihtiyaç olan ürünleri üretip şirketimizi bir dünya markası haline getirmek ve bu markanın nesiller boyu faaliyet vermesini sağlamak için 27 yıldır            faaliyet veren ekip ruhuyla bütünleştirmeyi bir vazife olarak görmekteyiz. Şirketin tüm vizyon ve misyonlarını mutlaka uygulama isteğiyle yol almaktayız. “Daha temiz bir dünya için, inovatif ARCORA hijyen ürünleri dünyasında buluşmak dileğiyle…”

İletişim için:              

 

ARCORA® TÜRKİYE

Alaaddinbey Mh. 618 Sk. No:2/E

Nilüfer / Bursa / Türkiye

Telefon : +90 (0) 224 441 15 05

Faks :     +90 (0) 224 441 15 05

E-posta :  s.toykarga@arcora.de

Web :     www.arcora-group.com

AVRUPA MERKEZİ

ARCORA® INTERNATIONAL GmbH

Marsstrasse 9

85609 Aschheim / Münih / Almanya

Telefon: +49 (0)89/14 33 29 3 – 0

Faks:      +49 (0)89/14 33 29 3 – 29

e-posta:  info@arcora.de

Web:       www.arcora-group.com

 

HİJYEN LİFE

Etiketler: »

www.hizlibul.com-4653761