logo

Bahar Temizliği Yaparken Zehirlenmeyin

Bahar Temizliği Yaparken Zehirlenmeyin

 

zehirlenme

Kırıkkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Meral Saygın, bahar temizliği yaparken meydana gelecek zehirlenmelere karşı uyardı. Zehirlenen kişi için yapılması gerekenler konusunda uyardı.

Doç. Dr. Meral Saygın, özelikle bahar aylarında temizlik, badana ve taşınma olaylarının sık yaşandığını, bu gibi işler yapılırken hem temizliği yapanların hem de ortamdaki küçük çocukların çok iyi takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Saygın, yaptığı açıklamada, bahar aylarında temizlik maddelerinden zehirlenmelerin artığını, temizlik maddelerine bağlı zehirlenmelerin, kimyasalların kazara içilmesi veya ürünlerin yanlış kullanılması sonucu meydana geldiğini söyledi.

Özelikle bahar aylarında temizlik, badana, taşınma olaylarının sık olduğunu anımsatan Saygın, bu gibi işler yapılırken hem temizliği yapanların hem de ortamdaki küçük çocukların çok iyi takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ev veya herhangi bir mekan temizliği yapılırken ”kadınların genellikle insan sağlığı için zararlı olan temizlik maddelerini ortalıkta bıraktıklarını” söyleyen Saygın, ”Bu sıvı maddeleri bazen çocuklar su veya farklı bir içecek zannederek alıp içebiliyorlar. Bunu önleyebilmek için öncelikle annelerin çocuklarını kontrol altında tutmaları gerekir” dedi.

”Çamaşır suyu ve tuz ruhu karıştırıldığı zaman ortaya çıkan klor gazlarının solunum depresyonu yapıp zehirlenmelerine neden olduğuna” dikkati çeken Saygın, ”Özellikle tuvalet, banyo gibi kapalı, havalandırması az, dar alanlarda çok şiddetli zehirlenmeler, sulunum depresyonları oluyor. Hatta hayatını kaybeden ev hanımları bile oluyor” ifadelerini kullandı.

HİJYEN LİFE

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761