logo

UNİLEVER TEMİZLİĞİN GELECEĞİNE DAİR HEDEFLERİNİ ANLATTI

UNİLEVER TEMİZLİĞİN GELECEĞİNE DAİR HEDEFLERİNİ ANLATTI

Unilever Temizliğin Geleceğine Dair Hedeflerini Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda Anlattı

Unilever Türkiye, “temizliğin geleceğini yeniden tasarlama” hedefiyle ortaya koyduğu Temiz Gelecek Vizyonu’nu (Clean Future) anlatmak için Sürdürülebilir Markalar Konferansı’ndaydı. Pozitif etki odaklı iş modellerinin konuşulduğu konferansta, Cif, Domestos, OMO, Yumoş, Rinso ve Vim gibi ev ve çamaşır bakım ürünlerinin formüllerindeki fosil yakıtlardan elde edilmiş hammaddeleri, yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş karbon ile değiştirmeyi hedefleyen Unilever Ev Bakım kategorisinin gelecek vizyonu iş dünyası ile paylaşıldı.

Dünyanın önde gelen hızlı tüketim ürünleri şirketi Unilever, temizliğin geleceğini yeniden tasarlamak için ortaya koyduğu Unilever Temiz Gelecek Vizyonu’nun (Clean Future) detaylarını Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda anlattı. Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz’ın Fütürist ve Ekonomist Ufuk Tarhan’ın sorularını yanıtladığı oturumda, bu yeni inovasyon programının ortaya çıkışına yön veren nedenler, gerçekleştirilecek değişikliklerden paydaşların nasıl etkileneceği ve uygulamadaki olası zorluklar ele alındı. Unilever’in 2030 yılına kadar ev ve çamaşır bakım ürünlerinin formüllerinden fosil yakıtlardan elde edilmiş hammaddeleri çıkarmasını ve bunun yerine yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş karbon kullanılmasını öngören Unilever Temiz Gelecek Vizyonu kapsamında geliştirilen Karbon Gökkuşağı (Carbon Rainbow™)yaklaşımı da katılımcılarla paylaşıldı.

Leyal Eskin Yılmaz, konuşmasında dünyanın her yerinde insanların iklim değişikliği konusunda endişeli olduğuna ve diğer tüm sektörler gibi temizlik ürünleri sektörünün de harekete geçmesini beklediğine dikkat çekti: “Hasta bir gezegende sağlıklı insanlardan bahsedemeyiz. Zaten tüketiciler de bu fikre katılıyor ve bu konuda dönüşümün bir parçası olmak istiyorlar. Kantar/GfK’nın bu yıl gerçekleştirdiği ‘Kim Önemsiyor, Kim Aksiyon Alıyor’ araştırmasına göre tüketicilerin %67’si çevre dostu ürünler almak istiyor. Ama bir yandan da yeşil ev ve çamaşır bakım ürünlerinin performansından memnun değiller veya bu ürünlerin pahalı olduğunu düşünüyorlar. Unilever Temiz Gelecek Vizyonu ile tüketicilerin rahatsız olduğu bu hususları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz; insanlara ve gezegene karşı duyarlı, yüksek performanslı ve erişilebilir temizlik ve çamaşır bakım ürünleri sunmak için temizliğin geleceğini yeniden tasarlıyoruz. Cif, Domestos, OMO, Yumoş, Rinso ve Vim gibi markalarımızla her gün dünyanın dört bir yanında 1 milyardan fazla insana ulaşıyoruz; bu sebeple de böylesine büyük bir dönüşümde önemli bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Ev ve çamaşır bakım ürünlerimizin formüllerinden fosil yakıtlardan elde edilmiş hammaddeleri çıkarırken kullandığımız karbon kaynaklarını çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bunun için yerde ve yerin üzerinde halihazırda bol miktarda bulunan karbon kaynaklarını kullanmak üzere Karbon Gökkuşağı yaklaşımını geliştirdik. Bu yaklaşımın fosil yakıtlara bağımlılığı kademeli olarak ortadan kaldırmak için tüm sektöre ilham vereceğini umuyoruz. Bu çığır açan strateji için ayırdığımız 1 milyar Avro’luk kaynak ile küresel olarak biyoteknoloji araştırmalarını, atık kullanımına yönelik çalışmaları ve düşük karbonlu kimya çalışmalarını finanse edeceğiz. Bu vizyon şimdiden Türkiye’de tüketicilerimizle buluşan bazı yeniliklere ilham kaynağı oldu. Gücünü %100 doğal temizlik minerallerinden alan Cif Krem, bitkisel kaynaklı leke çıkarıcılarla geliştirdiğimiz ve %50 daha az plastik içeren özel ambalajında sunduğumuz OMO Bio Active ve aktif oksijenlerle zenginleştirilmiş formülüyle Domestos Sıfır Klor bunlardan bazıları. Gelecekte de sadece ambalajı değil ürün içeriği de geri dönüştürülen atıklardan üretilen temizlik ürünleri, ihtiyaç duyulan tüm çözümleri bir arada sunan düşük karbonlu çamaşır yıkama kapsülü gibi farklı çözümler hayal ediyoruz. Teknolojideki gelişmelerin bu konuda taahhüdümüzü destekleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Karbon Gökkuşağı (Carbon Rainbow™)

Temiz Gelecek Vizyonu’nun merkezinde, Unilever’in ürün formüllerinde kullanılan karbonu çeşitlendirmeye yönelik yeni bir yaklaşım olan ‘Karbon Gökkuşağı’ (Carbon Rainbow™) yer alıyor. Karbon Gökkuşağı yaklaşımıyla, yenilenemeyen fosil karbon kaynakları (siyah karbon) yerine; yakalanan karbondioksit (mor karbon), bitkiler ve biyolojik kaynaklar (yeşil karbon), alg gibi deniz kaynakları (mavi karbon) ve atık malzemelerden geri kazanılan karbon (gri karbon) kullanılacak. Karbon Gökkuşağı doğrultusunda karbon tedariki çevresel etki değerlendirmeleriyle yönetilecek. Arazi kullanımı üzerindeki istenmeyen baskıları önlemek için Unilever sektöre öncülük eden sürdürülebilir kaynak bulma programları da yürütecek.

Paylaşın:

www.hizlibul.com-4653761