logo

“Wilco Group, Yenilikçi ve üretken bir kurum”

“Wilco Group, Yenilikçi ve üretken bir kurum”

 

Wilco Group Genel Müdürü Mehmet Avcı, her zaman yenilikçi bir vizyona sahip kurumsal yapısıyla ilerleyişini sürdüren grubumuz; Türkiye’de hizmet verdiği alanlar içinde çok önemli bir konuma gelmiş ve iş yaptığı kurumlar tarafından çalışmaları takdirle bir yapıda olduklarını söyledi. Mehmet Avcı, “Grubumuz Türkiye ve Yurt Dışında Temizlik, Katı Atık Yönetimi, Güvenlik, İnşaat  ve Yardımcı Personel hizmetleri vermektedir” şeklinde konuştu.

Temeli 1991 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Avcı tarafından atılan Wilco Group, Rıfat Avcı’nın sınıf öğretmenliği yaparken Van ilinde, bu alandaki ihtiyacı görerek, ev ve işyerlerine temizlik hizmeti vermek amacıyla Van-Tem Temizlik Ltd. Şti.’ni kurdu.

Kısa sürede başarı yakalayan firma, hizmet ağını genişleterek bünyesine başka şirketleri kattı ve bunları Avcı Şirketler Grubu altında birleştirdi. Bünyesindeki şirketler; İlgi Sosyal Hizmetler, İlgi Tedarik Hizmetleri ve Avcı İnşaat.

 Öncelikle firmanız ve Endüstriyel temizlik sektöründe sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

Mehmet Avcı:  Wilco Group,  ofis temizliği, toplu taşım araçları temizliği, AVM temizliği, hastane temizliği, okul temizliği ve katı atıkların toplanması ve açık alanların  genel temizliğinde yarım asırlık bir tecrübeye sahip. Bugün, ticari temizlik denildiğinde, Türkiye’de ilk akla gelen birkaç firmadan biridir Wilco Group. Bu noktaya gelmemiz kolay olmadı. Biz kazandığımızı kendi işimize yatırdık. Bu alanda ilerledik ve büyüdük. Bu nedenledir ki Wilco Group’un Hizmet kalitesi ve standartları, istikrarlı biçimde yükseldi. Nitekim bunu,  hizmet verdiğimiz kurumlardan da anlayabilirsiniz.

Türkiye’nin en prestijli, en titiz ve başarılı firmaları Wilco Group’un müşterisi.  Karsan, Otokar, Mercedes Benz, İETT, Ziraat Bankası ve Devlet Tiyatroları, Wilco Goup ile çalışmayı tercih ediyor. İyi bir firma değilseniz iyilerle çalışamazsınız.

 Sektöre sunduğunuz hizmet anlayışı ve farklılıklarınız nelerdir?

Mehmet Avcı:

1 Yenilikçi ve üretken bir kurumuz: Yukarıda işimize yatırım yaptığımızı söyledim. Örneğin bizim bir Ar-Ge departmanımız var.  Bu departman ticari temizlikte hizmet, sistem ve ürün kalitesini arttırmak için çalışıyor. Örneğin epey bir zamandır okul temizliği üzerine araştırmalar yapıyor. Yaptığımız araştırmalarda bu konudaki eksiklikleri, tüketicilerin beklentilerini ve görüşlerini tespit ettik ve bu doğrultuda Alman Arqora grubu ile iş birliği yaparak X Line Okul adlı yepyeni bir temizlik sistemi geliştirdik.

2-Teknolojiye yatırım yapıyoruz

Wilco Group, temizlikte, klasik yöntemler ve araçlarıyla yetinen bir kurum değil. En yeni gelişmeleri yakından takip ediyor ve bunları hiç vakit kaybetmeden kendi işimize transfer ediyoruz. Örneğin çalışanlarımızın sağlığı bizim açımızdan çok önemli, onlar bizim her şeyimiz. Bu nedenle, örneğin şu günlerde, ergonomik temizlik araçları üzerinde çalışıyoruz. Ar-Ge ekibimiz, bu konuda sık sık yurt dışına giderek yenilikçi şirketlerle temaslarda bulunuyor. Fuarları çok sık takip ediyoruz. İnsan fiziğini en az yoran, en az fiziki güçle ve kolayca kullanılabilen temizlik teçhizatlarını araştırıyoruz.

Yine hijyen konusunda, nano teknoloji ile üretilmiş, insan sağlığına zarar vermeyen, daha kalıcı ve koruyucu temizlik maddelerini araştırıyoruz. Çok kullanımlı, kalabalık mekanlarda, uzun süreli ortam sterilizasyonunu sağlayan bu maddeleri kullanmak, maliyetli. Ancak bunu yapmak hem bizim rekabet gücümüzü arttırıyor, hem de kurumsal saygınlığımıza güç katıyor.

3-Mobil bir yapımız var, kolay adapte oluyoruz

Halen Wilco Group olarak,  Türkiye’nin 65 il ve 450 ilçesindeki müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj, bizimle çalışmak isteyecek potansiyel müşterilerimiz için de önemli bir avantaj. Dolayısıyla, İstanbul ve Ankara merkezli kurumsal firmalara sağladığımız hizmet kalitesini, Anadolu’nun her iline ve ilçesine rahatlıkla transfer edebiliyoruz. Her yerde şirket örgütlenmesi sağladığımız için ülkenin en uç noktasına bile temizlik hizmeti götürmemiz, bizim için çok kısa bir zaman alıyor. Mobilitemiz sayesinde, kolay adapte oluyoruz. Bu da hizmet kalitemizi yukarıya çeken bir özelliğimiz.

 Türkiye endüstriyel temizlik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehmet Avcı: Türkiye’nin, Hizmet sektörü içerisinde bana göre en önem verilmesi gereken hizmet grubu temizlik hizmetidir. Bu gün temizlik şirketlerini bir akademi gibi görebilmek gerekir, bunun nedeni şirketler çalıştırdığı personellerin kriterlerini belirlerken her kriteri en alt seviyeden belirlemek zorunda, hatta bazı şirketler kriter olarak sadece 18 yaşını doldurmasının yeterli olduğunu belirlemektedir. Temizlik şirketleri, bir personel işe aldığı zaman kimyasal ve makine kullanımı, iş yeri çalışma disiplini, kılık kıyafet, hijyen, iş güvenliği, davranış, sosyal hakları gibi bir çok konuda eğitim vermektedir, ayrıca istihdam yaratarak işsizlik sorununu ciddi oranda düşürmekle birlikte ekonomiye çok ciddi katkı sağlamaktadır. Firmalar bu katkıları sağlarken hizmet sektörü ile ilgili çıkan yasalara herhangi bir şekilde müdahil olamamaktadır ve bu nedenle bir çok firma bu yasalara uyum sağlayamayarak ve sadece iş alma mantığı ile zarar etmeyi göze alarak iflas etmek zorunda kalmaktadır. Bunun nedeni firmaların bir araya gelememesidir. Bu gün bir çok temizlik şirketleri dernekleri var ama bence hiç biri bir araya getirici girişimlerde bulunmamış. Beklentim daha büyük çapta bir federasyon oluşturulup Türkiye’de bulunan tüm temizlik şirketlerini bir arada tutmak. Hizmet kalitesi, karlılık anlamında büyük adımlar atarak Türkiye’nin en prestijli Federasyonu olup söz sahibi olabiliriz.

 Önümüzdeki dönem sektör ve firma olarak beklentileriniz nelerdir?

Mehmet Avcı: Temizlik sektörünün yıldızlarından biri olan Wilco Group,  sürekli büyümeyi hedef alan bir kurum. Hızlı değil, yeterli ve sağlıklı büyümeden yanayız.  Yatırımlarımızı temizlik ve ilintili alanlarda yapmak istiyoruz. Bizim, Batının gelişmiş ülkelerinde de bu işi yapma gibi bir hayalimiz var. Bu nedenle çok stratejik adımlar atıyor ve global firmalarda olduğu gibi kurumsal bir yapıya kavuşmak istiyoruz. Kurumsallaşarak, sağlam bir sistem kurmak, bu sektörde ölümsüz bir firma olabilmenin anahtarı bence.

Türkiye, ara ara politik krizler ve buna bununla bağlantılı olarak ekonomik dalgalanmalar yaşasa da sürekli ilerleyen bir ülke. Bugün Dünya Bankası istatistiklerine baktığınızda, dünyada hiçbir şeyin geriye gitmediğini, aksine iyiye gittiğini görürsünüz. Bu anlamda Türkiye’de ileriki yıllarda hizmet sektörü daha da gelişecek. Hizmet sektörünün gelişmesi demek, ticari temizlik sektörünün daha da canlanması ve  pazarın büyümesi demek. Wilco Group daha şimdiden kendisini o günlere hazırlıyor.

Paylaşın:
Etiketler: »

www.hizlibul.com-4653761