logo

TUROB’dan rakip ülke uyarısı!

TUROB’dan rakip ülke uyarısı!

TUROB Başkanı Timur Bayındır

TUROB, global turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından Londra Fuarı sonrasında 2016 yılı beklentilerine ilişkin bir açıklama yaptı. Türkiye’nin en önemli turizm pazarlarından İngiltere pazarıyla ilgili 2016 yılı için ilgili çok önemli bir değişim öngörülmediği belirtilen açıklamada, “Turist sayısının artışına yönelik henüz bir talep henüz yok. Ancak seçimlerin tamamlanmış olması ve yeni hükümetin kurulacak olmasının belirsizliği ortadan kaldırarak istikrar yönünde olumlu olarak karşılandığını belirtmemiz gerekir” denildi.  TUROB ayrıca Avrupa’da turizmde Türkiye’ye rakip ülkelerin turist sayılarını artırdığını belirterek, Türkiye’nin vakit kaybetmeksizin tanıtım atağı başlatması gerektiğini bildirdi.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Avrupa’da turizmde Türkiye’ye rakip ülkelerin turist sayılarını artırdığını belirterek, Türkiye’nin vakit kaybetmeksizin tanıtım atağı başlatması gerektiğini bildirdi. TUROB, kısa bir süre önce gerçekleştirilen turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olarak kabul edilen WTM Uluslararası Turizm Fuarı (World Travel Market) sonrası bir açıklama yaptı. Açıklamada, fuarın Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından biri olan İngiltere’den 2016 yılında Türkiye’ye yönelik talebin ipuçlarını da verdiği belirtildi. İngiltere pazarıyla ilgili 2016 yılı için ilgili çok önemli bir değişim öngörülmediği belirtilen açıklamada, “Turist sayısının artışına yönelik henüz bir talep henüz yok, ancak seçimlerin tamamlanmış olması ve yeni hükümetin kurulacak olmasının belirsizliği ortadan kaldırarak istikrar yönünde olumlu olarak karşılandığını belirtmemiz gerekir” denildi.

 40 milyon Euro’luk kongre iptal 

Açıklamada, Avrupa’da Türkiye’nin rakibi İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerin turist sayısını istikrarlı olarak artırdığına işaret edildi. Özellikle Türkiye’nin kongre turizminde sıkıntılar yaşamaya başladığı kaydedilen açıklamada, “Ülkemiz ve bölgemizde cereyan eden bazı siyasal olaylar turizm talebini olumsuz etkiliyor. Nisan 2016 ayında İstanbul’da yaklaşık 12 bin kişinin katılımı ile yapılması kararı alınan, rezervasyonları yapılan önemli bir tıp kongresi bu gerekçeyle maalesef iptal edilerek Amsterdam’a alındı. Sadece bu organizasyon nedeniyle sarsılan prestijimizin yanında sektörün ekonomik kaybı yaklaşık 40 milyon Euro civarında” denildi. 2015 yılında turist talebinin özellikle Türkiye’nin en büyük pazarı Almanya’da önemli oranda fiyat indirimi ile artırıldığı kaydedilen açıklamada, fiyatların bu yıl da düşüş seyrine devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

 Belek’e G20 dopingi

Mısır’da Rus turistleri taşıyan uçağın düşmesinin sektörde ve başta Rusya olmak üzere birçok turist gönderen ülkede büyük tedirginlik yarattığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu olay neticesinde, Mısır’da özellikle kış operasyonunun önemli derecede olumsuz etkileneceği ve durma noktasına geleceği öngörülüyor. Rusya’da, bu dönem Mısır’a gidecek turistlere her ne kadar Türkiye’ye gitmeleri önerilse de iklim koşulları dikkate alınarak ülkemize bu dönem olacak talebin kayda değer oranda yönelmesi beklenmiyor” değerlendirmesi yapıldı.

Antalya’da gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nin ülkemizin tanıtımına katkı sağlaması beklendiği ifade edilen açıklamada, “Belek’in dünya golf turizmi destinasyonları arasında bilinirliğinin önemli oranda artmasına katkı sağlayacağını öngörüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: »

www.hizlibul.com-4653761